Orzesznik – hikora

Rodzina Juglandaceae — Orzechowate

Do rodziny Juglandaceae należą drzewa o liściach dużych, nieparzy-stopierzastych, po roztarciu charakterystycznie pachnących. Pąki nadległe. Rośliny rozdzielnopłciowe jednopienne. Kwiaty słupkowe pojedyncze, po kilka lub w gronach, pręcikowe tworzą zwisające bazie. Owoc niby-pestkowiec (Juglans, Carya) zaliczany do orzechów. Zewnętrzna łupina owocu zielona, mięsista. Skorupa okrywająca nasienie złożona z połówek. Ze znanych sześciu rodzajów, u nas spotykamy trzy — orzesznik, orzech i skrzydłorzech.

Rodzaj Carya — Orzesznik, hikora

Drzewa zewnętrznie podobne do orzechów z tym, że liście mają krótsze (5-9-listkowe), gałęzie wypełnione rdzeniem ciągłym, łupiny owoców pękające, skorupy gładkie z kantami. Rozmnaża się je z siewu. Nasiona należy wysiewać zaraz po zbiorze, najlepiej na miejsce stałe, gdyż siewki źle znoszą przesadzanie.

Orzeszniki dobrze rosną na glebie żyznej, głębokiej, dostatecznie wilgotnej. Są to bardzo malownicze drzewa, szczególnie piękne na wiosnę przy rozwoju liści oraz jesienią, gdy liście barwią się na żółto. Nadają się do sadzenia w parkach pojedynczo na trawnikach. Drzewo orzesznika jest bardzo elastyczne, nadaje się do wyrobu nart.

Carya cordiformis — Orzesznik sercowaty. Pochodzi z Ameryki Północnej. Wysokość do 20 m (w ojczyźnie do 30 m). Kora łuszcząca się, tarczkowata. Pąki jasnożółte. Liście złożone z 5-9 listków jajowato lancetowatych, długości do 15 cm, ostro piłkowanych, ciemnozielonych, błyszczących, od spodu jasnych, owłosionych. Owoce kuliste, lekko spłaszczone, długości do 3 cm, gładkie, kremowe, o cienkiej skorupie, jądrze gorzkim, dojrzewają w październiku. Gatunek bardzo ozdobny, do wysadzania pojedynczo na większych trawnikach, dostatecznie wilgotnych.

Carya laciniosa — Orzesznik siedmiolistkowy. Pochodzi z dorzecza Missisipi w Ameryce Północnej. Wysokość 20-30 m (w ojczyźnie do 40 m). Korona jajowata. Pąki szczytowe duże, bardzo ładne w stadium rozwijania. Liście 7-9-listkowe, długości 50 cm, boczne listki podłużnie lancetowate długości 10-20 cm. Owoc szarobiały, z grubą skorupą, jadalny, długości do 7 cm, łupiny grube rozpadające się. Owoc dojrzewa w październiku. W naszych warunkach klimatycznych gatunek zimuje zupełnie dobrze. Wysadzać należy na większych trawnikach, dostatecznie wilgotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *