UCZEP TRÓJLISTKOWY

UCZEP TRÓJLISTKOWY (BIDENS TRIPARTITUS L.)
Rodzina: złożone (Cotnpositae)

Uczep trójlistkowy jest rośliną 1-roczną o prostych, gałęzistych, wysokich do 90 cm łodygach. Liście jego są 3—5-sieczne o brzegach piłkowanych, zwężające się w krótki, oskrzydlony ogonek, ułożone naprzeciwległe. Cała roślina zwykle krótko owłosiona.

Kwiatostany koszyczkowe prosto wzniesione lub zwisie, osłonięte są okrywą, której łuski ustawione są w dwóch rzędach: wewnętrzne — liczne, owalne, brązowo-żółte, zewnętrzne •— lancetowate, zielone, w ilości 5—8. Na nieco wypukłym dnie kwiatostanu osadzone są liczne, brązowawożółte kwiaty, między którymi sterczą łuseczkowate listki, zwane przysadkami. Kwiaty o koronie zrośniętej z 5 płatków są dwojakie: jedne, zwane języczkowymi (jest ich zresztą niewiele lub nawet wcale nie występują), mają koronę grzbiecistą, zrośniętą w jeden długi języczek, pozostałe zaś, zwane rurkowymi, mają koronę znacznie krótszą i promienistą. Kwiaty języczkowe są płonne. W kwiatach rurkowych znajduje się 5 pręcików zrośniętych pylnikami w rurkę, do wnętrza której wysypuje się pyłek. Pręciki dojrzewają wcześniej od słupka, co zapobiega samozapyleniu. Wyrastająca przez rurkę szyjka słupka wypycha pyłek, a znajdujące się na jej szczycie 2 złożone dotychczas znamiona rozchylają się i gotowe są do przyjęcia pyłku. Zapylanie odbywa się przez owady, które znajdują nektar na dnie rurki korony.

Czas kwitnienia przypada na czerwiec, lipiec i sierpień.

Kwiaty mają dolną zalążnię, z której po zapyleniu rozwija się spłaszczony owoc, u góry ścięty, z 2 długimi i często jeszcze z 1—2 krótkimi ościami, na których znajdują się wstecznie ustawione zadziorki. Urządzenie to służy do przyczepiania się owoców do sierści lub piór zwierząt.

Uczep 3-listkowy występuje na wilgotnych lub podmokłych miejscach, na brzegach lub progach dołów potorfowych, rowów odwadniających i innych zbiorników wodnych, bardzo często razem z uczepem zwisłym. Znany jest również jako chwast wśród roślin okopowych. W Polsce występuje pospolicie na niżu i w niższych położeniach górskich. Rośnie prawie w całej Europie, w północnej i zachodniej Azji oraz w Australii (tu prawdopodobnie zawleczony).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *