Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie to czas kiedy widać jak budzi się natura. To także czas kiedy należy zabrać się za wiosenne porządki po zimie. Przekopujemy, siejemy i sadzimy – od tego, co teraz zrobimy, zależy późniejszy rozwój roślin, a więc i wygląd ogrodu.

Porządki ogrodu po zimie

Jeśli marcowa aura nie pozwalała nam na odsłonięcie roślin, to wykonujemy to w kwietniu. Pamiętajmy, aby krzewy wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury, odsłonić dopiero pod koniec miesiąca gdy temperatura.

Regeneracja trawnika

Nawet najbardziej zniszczoną murawę po zimie da się naprawić, wystarczą do tego chęci i dobra pogoda. Należy przeprowadzić zabieg wertykulacji, który polega na pionowym cięciu darni na głębokość ok. 7 cm. Dzięki czemu usuwamy obumarłe części roślin, mech i nadmiar filcu, który utrudnia przenikanie wody, powietrza i nawozów do głębszych warstw gleby. Nie wolno przeprowadzać tego zabiegu w pierwszym roku od założenia trawnika. W miejscach gdzie widać ziemie należy dosiać trawę.

Kwiecień do także dobry czas na zakładanie trawnika.

Nawożenie

Nawożenie roślin ogrodowych rozpoczynamy w drugiej połowie kwietnia, gdy rośliny rozpoczynają intensywną wegetację. W celu uzupełnienia w glebie składników mineralnych stosujemy nawozy organiczne i mineralne, które znacznie zwiększają żyzność gleby. Ich równomierną aplikację ułatwi nam specjalny opryskiwacz do nawozu lub widły.

Ściółkowanie

Ściółkowanie podłoża jest prostą czynnością, która pozytywnie wpływa na właściwości gleby. Ogranicza parowanie wody z gleby i rozwój chwastów, a także ułatwia wsiąkanie i magazynowanie wody podczas podlewania czy intensywnych opadów. Ściółkowanie korą zakwasza glebę, dlatego jest to idealny materiał ściółkujący dla roślin kwasolubnych. Nie bez znaczenia jest również rola termoregulacyjna ściółkowania – ściółka ociepla ziemię w zimie, a latem ją ochładza.

Przeczytaj więcej o tym jak wykonać ściółkowanie w ogrodzie

Przycinanie krzewów i drzew owocowych

W kwietniu możemy dokończyć przycinanie pielęgnacyjne drzew owocowych, gatunków mniej odpornych na mróz. To dobry okres na przycinanie drzew, takich jak śliwy, morele, brzoskwinie, a także winorośli i jeżyn. Niespodziewany przymrozek może okazać się katastrofalny dla naszych świeżo poprzycinanych krzewów – przemrożone w miejscu cięcia gałęzie mogą nie rozwijać się prawidłowo.

Sadzenie

Z początkiem kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. W połowie kwietnia możemy już sadzić w ogrodzie rośliny cebulowe i bulwiaste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *