FIRLETKA POSZARPANA

FIRLETKA POSZARPANA (LYCHNIS FLOS-CUCULI L.)
Rodzina: goździkowate (Caryophyllaceae)

Firletka jest byliną, osiągającą 30—90 cm wysokości. Jej prosta i gałęzista łodyga, na powierzchni podłużnie bruzdkowana, pokryta jest krótkimi, wstecznie odgiętymi i sztywnymi włoskami. Jest ona zielona, czasem czerwono nabiegła, w węzłach nieco zgrubiała. Liście są szorstkie, ułożone naprzeciwległe, dolne podłużnie łopatkowate, zwężające się w krótki ogonek, górne siedzące, wąskolancetowate.

Kwiaty zebrane są w dość luźny kwiatostan wierzchołkowy. Są one duże, barwne, osadzone na krótkich szypułkach. Zielony lub czerwonawo zabarwiony kielich ma kształt dzwonkowaty i składa się z 5 płatków dłoniasto postrzępionych na 4 wąskie łatki i zwężających się w długi paznokieć. W tym miejscu, gdzie blaszka płatka przechodzi w paznokieć, znajduje się języczkowaty twór zwany przykoronkiem. Płatki mają piękną, różowoczerwoną barwę; czasem spotyka się kwiaty jasnoróżowe lub zupełnie białe. Pręciki w liczbie 10 ułożone są w 2 okółkach; 5 pręcików 1 okółka ma nitki dłuższe niż paznokieć korony, zaś 5 pręcików 2 okółka ma nitki krótsze prawie

o połowę, jednak w okresie przekwitania dorastają one zwykle do. wielkości poprzednich. Słupek jest jeden, opatrzony 5 szyjkami. Zwykle najpierw dojrzewają pręciki, a dopiero później słupek, co uniemożliwia samozapylenie. Kwiaty firletki zapylane są przez motyle, które znajdują nektar na dnie kwiatu.

Owocem jest jajowata torebka zwężająca się ku górze i otwierająca się 5 ząbkami. Otoczona jest zwykle pozostałym po przekwitnieniu kielichem. Liczne nasionka mają barwę brązową, a powierzchnia ich pokryta jest kolczastymi brodaweczkami.

Firletka poszarpana w czasie kwitnienia (maj, czerwiec) jest prawdziwą ozdobą naszych łąk. Występuje ona na całym obszarze Polski (w górach po regiel dolny) na podmokłych lub wiosną zalewanych łąkach, wśród zarośli i przy brzegach wód. Rośnie prawie w całej Europie, na Syberii i Kaukazie. Na kontynent Ameryki Północnej została zawleczona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *