Jak wykonać oświetlenie ogrodu?

Dobrze oświetlony ogród jest bardzo ważne jeśli chcemy korzystać z ogrodu także wieczorem czy nocą. Oświetlenie ogrodu daje nam także poczucie bezpieczeństwa a także światło pozwala nam wyeksponować te elementy ogrodu które warto podziwiać także po zmroku. Spacer po takim oświetlonym ogrodzie uspokaja.

Za dnia często brakuje czasu na odpoczynek w ogrodzie, a później nim się obejrzymy, robi się już ciemno. Dzięki wykorzystaniu m.in lamp ogrodowych uda nam się wydłużyć czas kiedy możemy spędzić w ogrodzie o wiele godzin, a przy okazji ogród może nabrać niepowtarzalnego klimatu i przy tym pięknie wyglądać nawet po zachodzie słońca.

Co oświetlać ?

Właściwe oświetlenie ogrodu ułatwia poruszanie się po nim wieczorami, a także zwiększy bezpieczeństwo. Niezbędne staje się oświetlenie schodów, kamienistych dróżek i zakamarków ogrodu. Przemyślane oświetlenie może wyeksponować te elementy ogródu, które w ciągu dnia pozostają niezauważalne. Sztuką iluminacji ogrodu trudnią się profesjonaliści, jednak każdy z nas metodą „prób i błędów” jest w stanie uzyskać ciekawy i oryginalny efekt wizualny.

Światło przy ścieżkach

Wybierając oświetlenie które zostanie zamontowane przy ścieżkach staramy się wybierać takie które skupi swoje światło na samej ścieżce. Zwracamy także uwagę aby od góry było przysłonięte ponieważ wtedy spacerując ścieżką nie będzie nas razić światło.

Oświetlenie przy schodach

Nie możemy zapomnieć o oświetleniu stopni czy schodków, gdzie światło jest nieodzowne ze względów bezpieczeństwa. Możemy wykorzystać lampy wbudowane w stopnie, które znacząco je uwidocznią.

Oświetlenie elewacji

Dobrze oświetlona elewacja znacząco zyskuje na wyglądzie. Umieszczając lampy nad drzwiami czy oknami sprawi że nasz dom nabierze niepowtarzalnego wyglądu.

Oświetlanie roślin

Zabawa światłem pomiędzy roślinami to monet kiedy możemy się poczuć jak dzieci. Granice zabawy wyznacza nam nasza wyobraźnia. Rośliny można podświetlać od dołu, z góry czy od tyłu, za każdym razem uzyskując inny efekt.

Oczko wodne


Projektując oczko wodne
, warto pamiętać o jego nocnym podświetleniu, aby wywołać ciekawy i zaskakujący efekt. Oświetlenie oczka ze względu na kontakt z wodą powinno być szczelne , odporne na wilgoć, zmiany temperatury oraz korozję. Aby stworzyć efektowne oświetlenie oczka możemy oświetlać np. linię brzegową i porastające brzeg rośliny, kaskadę a nawet kamienie na dnie oczka. Montując reflektory czy lampy staramy się aby nie były widoczne na pierwszy rzut oka.

Jedna odpowiedź do “Jak wykonać oświetlenie ogrodu?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *