MIETLICA PSIA

MIETLICA PSIA (AGROSTIS CAMNA L.)
Rodzina: trawy (Gramineae)

Ta niewielka, mająca 20—30 cm wysokości trawa tworzy liczne nadziemne rozłogi z kępkami króciutkich pędów liściowych. Źdźbła wznoszące się łukowato bardzo często mają zdolność zakorzeniania się w kolankach.

Liście jej są krótkie, szczeciniaste o długim języczku i wpół złożonych blaszkach liściowych; tylko liście łodygowe są płaskie i wiotkie.

Wiecha w czasie kwitnienia rozpierzchła, później ściągnięta. Kłoski są małe, czerwono lub fioletowo nabiegłe. Dolna plewka jest bezostna lub opatrzona zgiętą ością, umieszczoną w ^ jej długości, plewka górna jest najczęściej zmarniała. Okres kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia.

Mietlica psia rośnie u nas pospolicie na niżu i w niższych położeniach górskich. Bardzo często występuje jako pionier roślinności kwiatowej na nagim torfie, na progach dołów potorfowych, tworząc gęste, zielone darnie, grające znaczną rolę w procesie zarastania. Rośnie ona również, choć rzadziej, i na gruncie mineralnym w miejscach wilgotnych. Występuje prawie w całej Europie (z wyjątkiem południowej części Półwyspu Iberyjskiego) i na Syberii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *