PAŁKA SZEROKOLISTNA

PAŁKA SZEROKOLISTNA (TYPHA LATIFOLIA L.)
Rodzina: pałkowatc (Typhaceae)

Pałka szerokolistna jest wysoką, osiągającą ponad 2 m wysokości, byliną o grubym, pełzającym kłączu. Szerokie i bardzo długie jej liście mają barwę sinozieloną i u dołu opatrzone są pochwami. Na szczycie prostej, obłej łodygi znajdują się walcowate, zbite, długie kwiatostany, niżej — żeński, wyżej — męski. Kwiaty rozdzielno-płciowe, niepozorne, zamiast okwiatu mają pęczek włosków; w męskich znajdują się trzy pręciki, w żeńskich — jeden słupek opatrzony dwoma długimi, łatkowatymi znamionami. Pałka kwitnie od czerwca do sierpnia. Owocem jest orzeszek otoczony pęczkiem włosków okwiatu. Rozsiewanie, podobnie jak zapylenie, odbywa się za pomocą wiatru.

Obok pałki szerokolistnej rośnie czasem, choć rzadko, blisko z nią spokrewniona pałka wąskolistna ( Typha angustifolia L.), różniąca się od niej węższymi liśćmi i przerwą między kwiatostanem męskim i żeńskim, dochodzącą do 2 cm długości — u pałki szerokolistnej kwiatostany te stykają się z sobą.

Pałka rośnie w miejscach bardzo podmokłych, przy brzegach jeziorek i w zarastających dołach potorfowych. Czasem występuje tak obficie, że tworzy, podobnie jak trzcina, zwarte wysokie zarośla. Rośnie na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Występuje w całej umiarkowanej strefie północnej i w krajach tropikalnych. Znana jest również z Australii i Polinezji. Nie występuje natomiast w środkowej i południowej Afryce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *