SITOWIE LEŚNE

SITOWIE LEŚNE (SCIRPUS SILYATICUS L.)
Rodzina: turzycowate (Cyperaceae)

Sitowie leśne (nie mylić z sitem) osiąga wysokość około 1 m. Tworzy ono podziemne rozłogi i krótkie nadziemne pozbawione kwiatów pędy liściowe. Łodyga jego jest 3-kanciasta, gładka, gruba, wewnątrz pusta.

Szerokie liście, podobnie jak łodyga, mają barwę żywozieloną. Pochwy najniższych liści są koloru żółtawego lub brązowego.

Na szczycie łodygi znajduje się kwiatostan o bardzo skomplikowanej budowie: kwiaty zebrane są w kłoski, te zaś skupiają się w główki, które z kolei osadzone są na rozgałęziających się szypułkach, tworząc w ten sposób kwiatostan zwany rozrzutką. Kwiaty są obupłciowe i wyrastają z kątów łuseczkowatych przysadek, opatrzonych wstecznie ustawionymi, małymi ząbkami. W kwiecie znajdują się 3 pręciki o długich nitkach i słupek z 3 długimi znamionami. Zapylenie odbywa się przez wiatr.

Czas kwitnienia przypada na okres od końca maja do sierpnia. Owoc jest drobny, żółtawy, w przekroju trójkątny.

Występuje przede wszystkim masowo przy brzegach wód, poza tym na mokrych łąkach, wśród wilgotnych zarośli i w olszniakach. Jest to roślina pospolita na całym obszarze Polski. Z wyjątkiem krajów arktycznych i śródziemnomorskich rośnie w całej Europie. Wystepuje również na Kaukazie, Syberii i w Ameryce Północnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *