TRZCINA POSPOLITA

TRZCINA POSPOLITA (PHRAGMITES COMMUNIS Trin.)
Rodzina: trawy (Gramineae)

Jest to bylina osiągająca olbrzymie rozmiary, wysokość jej dochodzi bowiem do 4 m, a grubość źdźbła może wynosić 2 cm. Tworzy ona podziemne lub podwodne, daleko (3—4 m) pełzające rozłogi.

Liście jej są sine i twarde, dorastające do 60 cm długości, u podstawy blaszki zamiast języczka występują włoski.

Olbrzymia wiecha w czasie kwitnienia (od lipca do września) jest prosto wzniesiona i rozpierzchła, po przekwitnięciu zaś przechylona na bok i ściągnięta. Kłoski są dość długie, barwy brunatnej, zwykle fioletowo nabiegłe. Pod kwiatami znajdują się osadzone na osi kłoska długie, jedwabiste włoski.

Trzcina należy do najpospolitszych traw, występujących nad brzegami zbiorników wodnych, tworząc tu częstokroć olbrzymie, czyste lub prawie czyste skupienia; odgrywa wielką rolę w procesie zarastania zbiorników wodnych. Poza tym występuje pojedynczo lub w niewielkich skupieniach na glebie mineralnej o nieprzepuszczalnym podłożu. Rośnie pospolicie w całym kraju na niżu i w górach po krainę uprawy. Jest to gatunek kosmopolityczny, rozprzestrzeniony na całej kuli ziemskiej z wyjątkiem niektórych jej okolic (np. dorzecze Amazonki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *