Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) jest rośliną zimozieloną która pięknie wygląda w ogrodzie także w czasie bezśnieżnej zimy. Jest rośliną długowieczną, która przetrwać może nawet 700 lat!
Wygląd
W naszym klimacie bukszpany dorastają do około 2-3 m wysokości, zaś w cieplejszych krajach mogą przybierać postać niewielkiego drzewa osiągającego nawet 7 m wysokości. Największym walorem bukszpanu wieczniezielonego są błyszczące zimozielone liście i zwarty pokrój.
Bukszpan: Pielęgnacja i sadzenie
Rośliny te należą do jednych z najłatwiejszych w uprawie. Trzeba pamiętać aby je regularnie ale nie zbyt obficie podlewać. Bukszpany powinniśmy przynajmniej 3-4 razy w ciągu sezonu nawozić, najlepiej wykorzystując do tego kompost (stosując nawóz wolno działający, nawozimy raz w roku). Dzięki mocnemu systemowi korzeniowemu możemy z powodzeniem przesadzać i rozsadzać bukszpany.
W czasie bardzo ostrych i bezśnieżnych zim należy go okrywać, gdyż może przemarzać.
Gleba
Bukszpan jest mało wymagającą rośliną jeśli chodzi o podłoże. Wystarczy pilnować aby nie było ono jednak zbyt suche ani podmokłe. Warto jednak pamiętać że najlepsza dla bukszpanu jest gleba wapienna.
Stanowisko
Jest to roślina odporna na miejskie zanieczyszczenia i dzielnie znosi letnie susze i może rosnąć zarówno w miejscach zacienionych, jak i w pełnym słońcu. W wyjątkowo mroźne zimy może przemarzać lub ucierpieć z powodu suszy fizjologicznej. By tego uniknąć, najlepiej sadzić bukszpan w miejscach półcienistych, cienistych i osłoniętych od wysuszającego wiatru.
Zastosowanie bukszpanu
Bukszpan stosuje się w ogrodach od wieków. Oprócz swobodnych nasadzeń wykorzystywany jest najczęściej jako roślina żywopłotowa, obwódkowa lub materiał do tworzenia ogrodowych rzeźb. A gałązki bukszpanu służą jako elementy dekoracyjne stołów podczas świąt oraz koszyków wielkanocnych. Sztuka cięcia jest niezbędna, by w pełni wykorzystać zalety tej rośliny. Jednak pamiętać należy że świeżo posadzone rośliny, przycinamy dopiero gdy się przyjmą.
Regularne cięcie przeprowadzamy zwykle dwa razy w roku, choć krzewy starsze i odmiany wolno rosnące, mogą być cięte tylko raz w ciągu roku. Pierwsze cięcie wykonujemy wczesną wiosną (III-IV), aby pozbyć się po zimę uszkodzonych i przemarzniętych pędów. Drugie cięcie przeprowadzamy w połowie lata, wtedy skracamy tegoroczne przyrosty o 1/3 długości. Cięcie przeprowadzamy w dni pochmurne, aby liście, odsłonięte po cięciu, nie zostały poparzone przez słońce.
Tworzenie rzeźb z bukszpanów
W przypadku formowania skomplikowanych figur lub brył geometrycznych konieczne może być 3-krotne przycinanie pędów (wiosną, pod koniec czerwca i w drugiej połowie sierpnia). Bukszpany możemy przycinać do szablonu wykonanego z ocynkowanego drutu stalowego lub z listewek.W ogrodzie gdzie liczy się kształt, wystrzyżone zielone kule między metalowymi rzeźbami czy regularnymi prostokątnymi rabatami, będą wyglądały jak na swoim miejscu.
Narzędzia pielęgnacyjne
Krzewy bukszpanu należy przycinać bardzo starannie, od góry na dół i od środka na zewnątrz, używając ostrych nożyczek, ręcznych nożyc szpalerowych, nożyc elektrycznych lub obustronnie tnącego sekatora.
Choroby
Bukszpany to rośliny dość wytrzymałe jednak czasami mogą na nich pojawić się mszyce, tarczniki lub przędziorki oraz mogą zostać zaatakowane przez mączniak rzekomy.