Zabiegi pielęgnacyjne po sadzeniu drzew i krzewów

Późniejsze zabiegi pielęgnacyjne po sadzeniu drzew i krzewów.

Podlewanie. Po przesadzeniu roślinę należy obficie podlać i dbać o właściwą wilgotność gleby do czasu, aż się ukorzeni. Najlepiej podlewać ją wieczorem, kiedy straty wody wynikające z parowania są najmniejsze, a zatem największa jej ilość przesiąka do systemu korzeniowego rośliny. Uformowanie lekkiego zagłębienia w kształcie misy wokół drzewka lub krzewu zapobiega spływaniu wody, zapewniając jednocześnie jej przenikanie do systemu korzeniowego roślin. Możemy także wkopać pionowo w ziemię odcinek rury drenażowej, przez którą woda będzie się przedostawać bezpośrednio do korzeni. Rurę taką warto przykryć od góry wieczkiem, aby ograniczyć straty wody na skutek parowania.

Rośliny należy podlewać ostrożnie, aby strumień wody nie wymywał gleby. Na suchych stanowiskach warto zainstalować tymczasowy system nawadniający, który będziemy mogli usunąć, kiedy rośliny dobrze się ukorzenią. Przed przesadzeniem roślin iglastych lub zimozielonych liściastych warto nawilżyć liście czy igły, ograniczając przez to straty wody na skutek parowania.

Odchwaszczanie i mulczowanie. Gleba wokół posadzonej lub przesadzonej rośliny powinna być wolna od chwastów, które konkurowałyby z nią o wodę i składniki odżywcze. Warto wokół drzewka lub krzewu rozłożyć warstwę mulczu z dojrzałego materiału organicznego o grubości około 8-10 cm lub odpowiednio cieńszej, jeżeli rośliny posadziliśmy przez otwory w agrowłókninie. Mulcz każdego roku na wiosnę odgarniamy i wzbogacamy glebę nawozem ogólnego stosowania lub siarczanem amonu w ilości około 30-40 g na 1 m², aby pobudzić do wzrostu system korzeniowy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, ziemię na powrót okrywamy warstwą mulczu. Jeżeli z jakichś względów mulczowanie nie wchodzi w rachubę, chwasty usuwamy na bieżąco ręcznie. Należy unikać zbyt głębokiego motykowania, aby nie uszkodzić korzeni.

Ochrona.

Na otwartych, narażonych na silne podmuchy wiatru stanowiskach roślinę należy zabezpieczyć osłoną po stronie nawietrznej. Osłona powinna być o jedną trzecią wyższa niż wysokość rośliny. Możemy ją usunąć dopiero wówczas, kiedy roślina jest już dobrze ukorzeniona.

Osłony warto także stosować jako ochronę przed zbyt silnym oddziaływaniem promieni słonecznych.

Przycinanie, szkodniki i choroby.

W miarę potrzeby przycinamy drzewa lub krzewy, formując korony w taki sposób, aby przybierały odpowiedni kształt. Łatwiej to osiągnąć, kiedy rośliny są mniejsze, mają szybkie tempo wzrostu, a rany po cięciach dobrze się goją. Usuwamy martwe i chore pędy, gałęzie ocierające się i krzyżujące oraz takie, które zaburzają kształt korony. Podwiązujemy rośliny do podpór  i regularnie sprawdzamy wiązania. Kontrolujemy także, czy młode rośliny nie zostały zaatakowane przez szkodniki lub chorobę. Jeżeli dostrzeżemy jakieś niepokojące objawy, musimy szybko zareagować.

Jedna odpowiedź do “Zabiegi pielęgnacyjne po sadzeniu drzew i krzewów”

  1. Przy przycinaniu trzeba jeszcze pamiętać, by robić to o odpowiedniej porze roku. Niektóre drzewa lepiej przycinać wiosną, inne lepiej dopiero po okresie owocowania. No i przyda się porządny sekator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *