Ściółkowanie gleby – jak, kiedy i czym

Ściółkowanie gleby wokół roślin jest prostym zabiegiem pielęgnacyjnym który daje wiele korzyści. Pozwala wzbogaci glebę w dodatkowe substancje odżywcze, ogranicza rozwój chwastów a także ogranicza parowanie wody z gleby.

Do ściółkowania podłoża wykorzystywane są różne materiały organiczne i syntetyczne. W naszym ogrodzie możemy wykorzystać m.in korę, trociny, torf, kompost ale również rozwłóknine czy folie ściółkującą . Materiały te wzbogacają glebę w próchnice i pobudzają rozwój mikroorganizmów glebowych. A w słoneczne dni gdy słońce śmieci bardzo mocno, ściółka chroni rośliny przed utratą wody i przegrzaniem.

Ściółkowanie – zalety

Ściółkowanie gleby wokół rośliny daje wiele zalet:

  • ogranicza rozwój chwastów;
  • ogranicza parowanie wody z gleby
  • pomaga utrzymywać stałą temperaturę gleby, chłodząc latem a zimą ogrzewając
  • w czasie deszczu chroni podłoże przed rozmywanie i wypłukiwaniem skłądników pokarmowych z gleby
  • niektóre rodzaje ściółki mogą pełnić role dekoracyjną

Do ściółkowania krzewów owocowych (np. Borówki amerykańskiej) i ozdobnych w ogrodzie polecana jest kora drzew iglastych, dzięki której zakwaśmy glebę, dlatego jest to idealny materiał ściółkowy dla roślin kwasolubnych (różaneczników, wrzosów, krzewów owocowych i ozdobnych)

Kiedy ściółkować ?

Najlepszym czasem na rozłożenie ściółki pod roślinami jest wiosna ponieważ gleba jest jeszcze w miarę wilgotna, a chwasty jeszcze się nie wybiły. Gleba musi być odpowiednio przygotowana zanim rozłożymy ściółkę. Glebę spulchniamy i jeżeli pojawiły się już pierwsze chwasty – dokładnie je usuwamy.

Unikamy ściółkowania na zmarzniętej glebie, gdyż ze względu na właściwości izolacyjne ściółki, gleba przykryta ściółką będzie wolniej rozmarzać! Dlatego ściółkujemy dopiero po całkowitym rozmarznięciu gleby.

Czym ściółkować glebę w ogrodzie?

Ważne, aby ściółka była dopasowana do miejsca i funkcji – bardziej przepuszczalna i nie trwała na grządkach, wytrzymała na ścieżkach.

Materiał organiczny

  • Kora sosnowa – najpopularniejszy materiał ściółkujący, idealna jeśli chcemy jednocześnie ograniczyć rozwój chwastów, wzbogacić podłoże w próchnicę i zapewnić odpowiednią wilgotność gleby
  • Kora bukowa – idealny materiał jeśli chcemy glebę odkwasić
  • Skoszona trawa – przed rozłożeniem musimy dobrze wysuszyć, idealna jeśli chcemy na dłużej zatrzymać wodę w glebie
  • Szyszki – rozkładają się wolniej niż kora, zbierane własnoręcznie nic nie kosztują
  • Drobne zrębki – rozkłada się wolniej niż kora, można dopasować ich kolor do barwy iglaków, domu, ścieżek czy ogrodzenia.
  • Trociny
  • Igliwie 

Żywa ściółka czyli rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe najczęściej stosowane są w miejscach do których jest utrudniony dostęp.  Metoda ta także chroni glebę przed przegrzaniem i utratą wilgoci, a dodatkowo pełni funkcje dekoracyjną.

Materiał syntetyczny

Do ściółkowania podłoża możemy wykorzystać także materiały syntetyczne takie jak agrowłóknina, agrotkanina czy folie ściółkujące.Takie materiały możemy znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym.

Ściółka za darmo

Gałęzie pozostałe po cięciu drzew i krzewów można pożytecznie wykorzystać jak ściółkę w ogrodzie. Do rozdrabniania gałęzi polecane są rębaki z napędem elektrycznym o mocach 2-2,5 kW.

2 odpowiedzi do “Ściółkowanie gleby – jak, kiedy i czym”

  1. Witam sedecznie.Mam możlowość korzystania z drewna sosnowego po przecince lasu do wykorzystania w ogrodzie pod warzywa i krzewy ozdobne. Nie wiem tylko ,czy można korzystać od razu ze swieżego materiału ,jak kora, trociny, szyszki i zrębki a może odczekać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *