Pielęgnacja żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu

Żywopłot należy obficie podlać zaraz po zasadzeniu, a potem stale dbać o odpowiednią wilgotność gleby przez następne dwa lata. Warto wokół każdej rośliny uformować delikatne wgłębienie, które zapewni przesiąkanie wody do systemu korzeniowego. Na stanowiskach suchych najlepiej zainstalować tymczasowy system nawadniający, który bez trudu będzie można zdemontować, kiedy rośliny już się dobrze ukorzenią.

Wczesną wiosną należy zastosować pełne nawożenie mineralne w ilości około 40 g na 1 m² i powtórzyć zabieg na początku czerwca, zmniejszając dawkę o połowę. Cały czas usuwamy chwasty, pamiętając przy tym, by nie motykować w pobliżu roślin zbyt głęboko, gdyż można uszkodzić ich korzenie.

Na zakończenie okresu wegetacyjnego usuwamy ewentualne martwe rośliny i zastępujemy je nowymi.

Przycinanie żywopłotu

Przystępując do pracy, należy się upewnić, że sekatory, ręczne i mechaniczne nożyce są odpowiednio ostre. Praca tępymi narzędziami jest trudniejsza, bardziej męcząca, a poza tym możemy uszkodzić nimi rośliny.

Najlepiej, jeśli żywopłot nie przekracza wysokości 1,8 m. Wyższe żywopłoty utrudniają zabiegi pielęgnacyjne i sprawiają, że są one dużo bardziej pracochłonne. Zanim przystąpimy do przycinania, powinniśmy się upewnić, że w gniazdach nie ma już piskląt.

Żywopłoty formalne to takie, które bardzo dokładnie i systematycznie przycinamy, nadając im pożądaną formę. Ich pielęgnacja jest znacznie bardziej czasochłonna niż żywopłotów nieformalnych, nazywanych również naturalnymi. Żywopłotom nieformalnym pozwalamy rozrastać się swobodnie, tak by tworzące je rośliny nabierały naturalnego pokroju w tempie regulowanym przez samą naturę.

Przycięcie roślin po posadzeniu oraz ponowne skrócenie pędów wiosną w drugim roku to pierwszy etap formowania żywopłotu (jeżeli żywopłot sadzimy jesienią, z pierwszym cięciem lepiej wstrzymać się do wiosny).Właściwe cięcie, które ma na celu zagęszczenie krzewów oraz nadanie im odpowiedniej formy, rozpoczynamy w drugim roku, gdy pojawią się nowe przyrosty, zwykle pod koniec czerwca. Określenie dokładnego terminu i liczby cięć jest bardzo trudne, zależy bowiem od tempa wzrostu roślin. Kiedy widzimy, że wiosenny przyrost jest już właściwie zakończony, a żywopłot wymaga wyrównania, przystępujemy do formowania.

Bezpieczeństwo

• Podczas przycinania żywopłotu należy zachować środki ostrożności, zwłaszcza jeśli używamy narzędzi mechanicznych.

• Do pracy przystępujemy zawsze odpowiednio przygotowani: w okularach ochronnych, rękawicach, słuchawkach ochronnych i odpowiednim obuwiu; podczas pracy nie nosimy luźnej odzieży.

• Jeżeli pracujemy na drabinie, sprawdźmy, czy stoi stabilnie. Ustawiamy ją na jak najbardziej równym terenie. Do wyższych żywopłotów, zwłaszcza jeśli są długie, warto wypożyczyć składane rusztowanie – jest dużo pewniejsze niż drabina.

• Zadbajmy o odpowiedni sprzęt. Najlepiej nabyć elektryczne lub spalinowe nożyce do żywopłotu zaopatrzone w osłony ochraniające rękę oraz w wyłącznik bezpieczeństwa.

• Nożyce elektryczne podłączamy do instalacji ze specjalnym wyłącznikiem różnicowoprądowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu w razie jakiejkolwiek awarii lub uszkodzenia przewodu nastąpi natychmiastowe odcięcie dopływu prądu.

• Podczas pracy należy zwracać szczególną uwagę na położenie przewodu elektrycznego.

• Nie wolno dopuścić, by w pobliżu osoby przycinającej żywopłot znajdowały się dzieci.

• Nie należy przeszkadzać osobie, która jest właśnie w trakcie przycinania żywopłotu. Powinniśmy zawsze poczekać, aż przerwie pracę i wyłączy nożyce.

• Korzystając z nożyc ręcznych, staramy się unikać wykonywania czynności z rękoma uniesionymi powyżej głowy. Taka pozycja jest bardzo męcząca. Decydując się na zakup nożyc, zwracajmy uwagę na to, czy są poręczne i ile ważą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *