Wybór roślin

Wybór roślin do ogrodu.

Jeżeli posadzimy w ogrodzie zdrowe rośliny, jest bardzo prawdopodobne, że nie będziemy mieli z nimi żadnych problemów przez wiele lat. Sporo chorób i szkodników nie pojawiłoby się zapewne w naszych ogrodach, gdybyśmy nie wprowadzili ich sami na zakupionych roślinach lub ich podłożu.

Ogromne znaczenie powinniśmy zatem przywiązywać do miejsca w którym pozyskujemy rośliny. Nawet jeśli kosztuje nas to nieco więcej, warto zaopatrywać się w wyspecjalizowanych szkółkach ogrodniczych, które oferują nam bardzo szeroki wybór roślin zdrowszych i lepszej jakości niż te, które możemy kupić „okazyjnie” na straganach (co nie oznacza oczywiście, że nie można tam nabyć także dobrych roślin).

Rośliny uzyskane z nasion są niemal zawsze tańsze niż sadzonki. Zazwyczaj są także wolne od chorób, chociaż czasami okazują się zbyt żywotne – błyskawicznie się rozsiewają, stając się w ogrodzie uciążliwym problemem. Rozmnażanie własnych roślin przez sadzonki także jest stosunkowo tanim sposobem powiększania kolekcji, ale i z tym sposobem wiążą się specyficzne problemy, zwłaszcza w przypadku czarnej porzeczki i maliny. Pamiętajmy, aby nigdy nie rozmnażać rośliny, która wygląda na słabą lub chorą! Najwięcej problemów sprawiają zazwyczaj rośliny wręczane w prezencie przez innych ogrodników, którzy powinni wiedzieć, że nie należy tego robić.

Na co zwracać uwagę.

Kiedy już zdecydujemy się na zakup określonej rośliny, warto zwrócić uwagę na ewentualne certyfikaty, np. truskawki z certyfikatem potwierdzającym, że rośliny są wolne od wirusów, będą z pewnością droższe niż truskawki bez certyfikatu. Możemy się za to spodziewać, że przynajmniej w pierwszym okresie będą lepiej owocowały. Rośliny uprawiane na sterylnym podłożu pod osłoną mogą być wolne od wielu chorób i szkodników występujących w glebie. Zachowajmy szczególną ostrożność, wprowadzając do ogrodu kapustowate uprawiane w gruncie, np. lewkonie, ponieważ mogą przenosić grzyby wywołujące kiłę kapusty. Rośliny te należy kupować jedynie wówczas, gdy były uprawiane na sterylnym podłożu!

Zakup zdrowych roślin – wskazówki.

Zanim zakupimy konkretną roślinę, poświęćmy nieco czasu, by upewnić się, że jest zdrowa. Przede wszystkim przyjrzyjmy się jej uważnie. Czy ma wiele pąków, liści lub młodych, dobrze rozwijających się pędów? Jeśli nie, lepiej rozejrzeć się za inną. Nie lekceważmy także objawów, które pozwalają przypuszczać, że zakup rośliny będzie oznaczał jedynie kłopoty.

1.Sprawdzamy, czy roślina ma jakieś uszkodzenia lub objawy choroby. Roślina o rozszczepionych pędach jest bardziej narażona na infekcje. Zwracajmy także uwagę na obecność mszyc, pluskwiaków i przędziorków. Jeżeli przędziorki zdążyły już wytworzyć pajęczynkę między liśćmi a łodygą, lepiej porzućmy plany zakupu takiej rośliny.

2. Usychające liście czy wszelkiego typu przebarwienia na nich z pewnością nie są objawem dobrej kondycji; podobnie dziury, zwłaszcza na obrzeżach liści, które wskazują na obecność opuchlaka truskawkowca.

3. Jeśli roślina jest w pojemniku, wysuwamy ją z niego i dokładnie oglądamy bryłę korzeniową. Korzenie obumarłe lub gęsto pozawijane wokół bryły nie wróżą niczego dobrego.

4. Zwróćmy uwagę na obecność ewentualnych larw i chwastów, mchu oraz wątrobowców na wierzchniej warstwie podłoża. Takie oznaki świadczą o tym, że roślina znajduje się w pojemniku już od bardzo długiego czasu.

5. Nie dajmy się uwieść roślinom gęsto pokrytym kwiatami. Z pewnością wyglądają uroczo, jednak krócej nacieszymy się ich wyglądem niż w wypadku roślin zakupionych z pąkami, które stopniowo będą rozkwitać.

Jakiekolwiek uszkodzenia spowodowane suszą lub zalaniem całkowicie dyskwalifikują roślinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *