OSTROŻEŃ BŁOTNY

OSTROŻEŃ BŁOTNY (CIRSIUM PALUSTRE (L.) Scop.)
Rodzina: złożone (Cornpositae)

Jest to roślina 2-letnia, wysoka (do 2 m), prosto wzniesiona, sztywna i odstająco owłosiona. Łodyga na całej swej długości pokryta jest licznymi listkowatymi, kolczastymi skrzydełkami. Liście z wierzchu są nagie lub słabo owłosione, spodem jasne, pokryte czasem białawym kutnerem. Najniższe są pierzastodzielne, na brzegach kolczastoszczeciniaste, tworzą zwykle przyziemną rozetkę, wyższe są mniej podzielone.

Koszyczkowe kwiatostany tworzą baldachowate skupienia na szczycie łodygi. Każdy koszyczek opatrzony jest u dołu okrywą składającą się z zaostrzonych, purpurowo nabiegłych łuseczek. Wewnątrz koszyczka znajdują się liczne, dolnozalążniowe kwiaty. Każdy z nich ma purpurową koronę o 5 zrośniętych płatkach, otoczoną u dołu kielichem przekształconym w puszyste włoski. Pięć pręcików zrośniętych pylnikami tworzy rurkę, przez którą przechodzi szyjka słupka, zakończona 2 znamionami. Pylniki otwierają się do wnętrza rurki, a wyrastająca przez nią szyjka słupka ze stulonymi znamionami wypycha na zewnątrz pyłek, zbierany przez łażące po kwiatostanie owady. Słupek dojrzewa znacznie później, a jego wychodzące z rurki pręcików i rozchylające się znamiona, zapylane zostają nie własnym, ale pochodzącym już z innego kwiatu pyłkiem. Jako rekompensatę za trud zapylania otrzymują owady pyłek oraz dość obficie wydzielany na dnie rurki kwiatowej nektar. Kwiaty w koszyczku dojrzewają dośrodkowo, tzn. najwcześniej zewnętrzne.

Czas kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i wrzesień.

Po zapyleniu korona, pręciki i szyjka słupka odpadają i powstaje 1-nasienny owoc, zwany niełupką, z wiankiem pierzastych włosków kielicha, służących jako aparat lotny.

Ostrożeń błotny jest rośliną występującą na całym niżu i w górach aż po regiel górny. Rośnie pospolicie na mokrych łąkach i pastwiskach, jeżeli podtapianych, to okresowo. Często można spotkać go w starych, zarośniętych dołach potorfowych, wśród zarośli i na brzegach olszniaków. W Europie występuje ku północy aż po Wyspy Owcze, Irlandię, Wyspy Szetlandzkie i Skandynawię. Poza tym rośnie w zachodniej Azji po Bajkał oraz w Algierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *