Wraz z wiosną ruszają prace w ogrodzie. Rozpoczynamy wysiewy wprost do gruntu warzyw odpornych na niskie temperatury. Jednymi z najwcześniej wysiewanych gatunków są groch, bób, szpinak, koper ogrodowy, pietruszka, pasternak, rzodkiewka, rzepa. Moment wysiewu roślin do ogrodu zależy od wymagań minimalnych gatunku oraz od stanu pogody w danym roku. Temperatura gleby musi wynosić przynajmniej 5°C. Należy pamiętać, że gleby ciężkie, gliniaste znacznie wolniej się ogrzewają niż lekkie gleby piaszczyste.
Niektórzy praktykują okrywanie grządek włókniną lub folią, w celu podniesienia temperatury gleby przed wysiewem nasion. Prostym sposobem na sprawdzenie, czy można rozpocząć wiosenne wysiewy jest następująca obserwacja: jeżeli przylegająca do kaloszy ziemia łatwo się odlepia, można rozpocząć prace w ogrodzie.
Gleba przed siewem powinna być lekko spulchniona i nawieziona. Po wyznaczeniu rzędów przystępujemy do siewu. Głębokość siewu na wiosnę może być płytsza niż latem. Z reguły siejemy na głębokość 1-3 cm, przy czym zależy to od wielkości nasion, które przykrywamy warstwą ziemi równą ich podwójnej wielkości.
Groch jest rośliną o małych wymaganiach termicznych. Powinien być wysiany jak najwcześniej na wiosnę, gdyż tylko przy krótkim dniu i niskiej temperaturze roślina jest w stanie wytworzyć dużą masę zieloną łodyg i liści, co pozwoli na obfite kwitnienie i zawiązywanie strąków przy długim dniu i wyższej temperaturze. Przy późnym wysiewie zakwitną małe, słabo wykształcone rośliny, co spowoduje powstawanie małej liczby kwiatów i strąków, a w konsekwencji niski plon.
Wobec tego najlepiej wysiewać groch z końcem marca i na początku kwietnia. Niższe odmiany siejemy w rzędy odległe co 10-15 cm, a wyższe co 15-20 cm. Nasiona w rzędzie umieszcza się co 3-4 cm. Na glebach cięższych siejemy płytko na 2-3 cm, a na glebach lżejszych głębiej na 3-4 cm i dobrze przykrywamy glebą. Wybór odmian z różnych grup wczesności pozwoli cieszyć się zbiorami przez dłuższy czas.
Bób siejemy, jak tylko się da wejść do ogrodu. Jest to roślina o dużej mrozoodporności. Siewki znoszą spadki temperatury do -4°C. Bób jest bardzo wrażliwy na niedostatek wody, dlatego należy wysiewać go wcześnie, na przełomie marca i kwietnia. Gwarantuje to równomierne wschody dzięki dużym zasobom wilgoci w glebie. Nasiona wysiewamy w rzędy oddalone od siebie co 40 cm, przy zachowaniu 10 cm odległości pomiędzy nasionami w rzędzie i głębokości siewu 4-5 cm. Nasiona należy dobrze obcisnąć glebą.
Szpinak jest rośliną klimatu chłodnego. Nasiona kiełkują już przy 2-3°C, a młode rośliny znoszą spadki temperatury do -7°C. Ma duże wymagania wodne i to zarówno w czasie wschodów, jak i podczas wzrostu. Siejemy go na przełomie marca i kwietnia w rzędy odległe co 15-20 cm, na głębokość 1-2 cm. Rozstawę roślin w rzędzie regulujemy przerywką, na 5 cm. Gleba nie może być bardzo ubita przy wysiewie, aby nasiona mogły łatwo wykiełkować.
Koper ogrodowy można wysiewać począwszy od marca aż do połowy sierpnia. Najlepiej uprawiać go współrzędnie z innymi warzywami (np. pietruszką lub marchwią), ale można też siać go rzędowo. Rzędy powinny być oddalone co 15 cm, gdy planujemy zebrać go na zielono lub co 30 cm, gdy pozostawimy do dojrzenia baldachów.
Nasiona pietruszki zaczynają kiełkować już w temperaturze 2-3°C, a młode rośliny znoszą przymrozki do -9°C. Wysiewamy je, jak tylko ziemia obeschnie na tyle, by można było rozpocząć prace w ogrodzie. Optymalna odległość między rzędami to 25-30 cm. Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion, poleca się moczyć je w wodzie o temperaturze 20-30°C przez 24 h.
Pasternak wysiewa się od połowy marca do połowy kwietnia w rzędy odległe co 30 cm, na głębokość 1-3 cm. Ze względu na długi okres kiełkowania poleca się zrobić wsiewkę nasion rzodkiewki, które szybko wzejdą i wyznaczą rzędy, co znacznie ułatwi plewienie. Gdy rośliny pasternaku wytworzą 3-4 liście, przerywamy je, pozostawiając odstęp między roślinami co 5-6 cm.
Rzodkiewka ma krótki okres wegetacji. Jako przedplon wysiewa się ją z końcem marca do połowy maja w rzędy oddalone co 10-15 cm, w odległości 2 cm w rzędzie, na głębokość 1 cm. Zbyt głęboki siew lub za duże zagęszczenie roślin w rzędzie prowadzi do wydłużania się i deformacji zgrubień. Innym sposobem wysiewu rzodkiewki jest zmieszanie jej nasion z gatunkami wolno się rozwijającymi, bo szybko pojawiające się wschody tej rośliny wyznaczą rzędy, co pomoże w pracach pielęgnacyjnych.
Rzepa Jej wczesne odmiany można wysiewać już w marcu. Polecana rozstawa to 20-30 cm między rzędami i 10 cm w rzędzie.
W celu uzyskania lepszych wschodów i szybszego wzrostu roślin sianych wczesną wiosną zasiewy dobrze jest okryć folią perforowaną lub włókniną polipropylenową. Podniosą one zarówno temperaturę gleby, jak i powietrza wokół roślin, a także poprawią wilgotność gleby. Uzyska się przez to przyspieszenie zbioru przeciętnie o tydzień. Okrycie grządek rzodkiewki i rzepy dodatkowo ograniczy inwazję pchełek niszczących liście tych roślin.