Rośliny które odstraszają komary

Pojawienie się komarów nie oznacza nic dobrego. O ile w dzień nie są takie straszne to, wieczorny zmasowany atak tych owadów może nam zepsuć wypoczynek w ogrodzie. I nie chodzi tylko o uporczywe bzyczenie ale i o kąsanie.

Na całe szczęście na towarzystwo komarów nie jesteśmy skazani. O ile w domu stosując moskitiery i różnego rodzaju środki owadobójcze możemy sobie poradzić z plaga komarów. To co zrobić jeśli chcemy odpocząć wieczorem w ogrodzie lub urządzić miłe spotkanie ze znajomymi przy grillu? 

Rośliny przeciwko komarom

W takim przypadku intensywnie pachnące rośliny to skuteczny (i bardzo przyjemny) sposób, by insekty trzymały się z daleka od domów i ogrodów. Wśród roślin, których nie znoszą owady, są popularne bazylia i mięta. Dlaczego zioła te są tak skuteczne? Sekret tkwi w olejkach eterycznych – ich zapachu insekty unikają jak ognia. Na mięcie i bazylii lista roślin odstraszających insekty się nie kończy – poznajcie kolejne.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna

Bylina uprawiana jako roślina ozdobna oraz zielarska. Tworzy sztywne, wzniesione pędy pokryte szarym kutnerem, z wiekiem drewniejące w dolnej części. Lancetowane liście, także pokryte srebrzystym kutnerem, są silnie aromatyczne. W Polsce lawenda dorasta do około 50 cm wysokości i około 70 cm szerokości. Fioletowe kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany, są także silnie aromatyczne. Lawenda skutecznie odstrasza komary.


Bodziszek (geranium)

Bodziszek

Bodziszek

Bardzo ozdobna bylina o różnokolorowych kwiatach w zależności od odmiany. Roślina ta nie ma dużych wymagań uprawowych, bowiem dobrze rośnie na przeciętnych glebach, zarówno w stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Kwitnie od maja do czerwca i wydziela intensywny zapach odstraszający komary. Ma bardzo ozdobne liście, które zmieniają jesienią przebarwiają się na złoto, a potem na czerwono.


Mirt pospolity (Myrtus Communis)

Mirt

Mirt

Preferuje stanowiska słoneczne i żyzne gleby. Dobrze znosi przycinanie, dlatego można go formować w ciekawe kształty. Zarówno pędy, jak i kwiaty mirtu wydzielają przyjemny, kamforowo-żywiczny zapach, który skutecznie zniechęci komary do odwiedzin w naszym ogrodzie. Mirt należy uprawiać w dużych donicach, wypełnionych ziemią o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.


Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides) – zwany również komarzycą

To roślina o długich zwisających pędach, w naszym klimacie uprawiana jako jednoroczna (kwitnąca od lata do jesieni), jej ozdobą są liście: zielone z białymi brzegami. Plektrantus można sadzić w pojemnikach bądź bezpośrednio w gruncie.


Bazylia (Ocimum basilicum)

Bazylia w doniczce

Bazylia w doniczce

Popularne i smaczne zioło uprawiane często w ogródkach ziołowych. Bazylia Choć jej aromatyczne liście są wykorzystywane w kuchni jako przyprawa, mają także tę zaletę, że ich zapach odstrasza komary. Posadź ją w takim miejscu, by jej zapach swobodnie unosił się na terenie, który ma być wolny od komarów.  Ziele to doskonale czuje się w lekkiej, spulchnionej i nieco kwaśnej glebie, lubi dobrze nasłonecznione stanowiska i musi być często podlewane.


Mięta

Liście mięty

Liście mięty

Bardzo aromatyczna roślina, z której można przygotowywać smaczne napary. Uprawiając mięte w gruncie, trzeba kontrolować jej wzrost. Jest to roślina bardzo ekspansywna i pozostawiona sama sobie rozprzestrzeni się po rabacie jak chwast. Najlepiej sadzić ją w donicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *