SIEDMIOPALECZNIK BŁOTNY

SIEDMIOPALECZNIK BŁOTNY (COMARUM PALUSTRE L.) Rodzina: różowate (Rosaceae)

Siedmiopalecznik jest byliną lub półkrzewem o wznoszących się pędach; osiąga wysokość 90 cm. Kłącze jego, czołgające się i rozgałęzione, jest dość grube, częściowo zdrewniałe i pokryte łuszczącą się korą; z węzłów jego wyrastają korzenie przybyszowe. Ze szczytu kłącza wyrasta ulistniony, bezkwiatowy pęd. Liście dolne 5- lub 7-listkowe, nieparzystopierzaste z dość długim ogonkiem, górne o 3—6 listkach z krótkim ogonkiem, prawie siedzące. Listki są lancetowate, o brzegach grubo piłkowanych, z wierzchu nagie, ciemnozielone, spodem na nerwach owłosione, szaró- lub niebieskawozielone. U podstawy ogonka liściowego znajdują się przylistki. Kształt ich jest różny: na pędach bezkwiatowych są one wąskie, zrośnięte z ogonkiem liściowym, na pędach kwiatowych podobne do listków, jajowate, ostro zakończone, zrośnięte z częścią nasadową ogonka liściowego.

Kwiaty siedmiopalecznika są duże, każdy osadzony na owłosionej szypułce z 3-listkowymi podkwiatkami. Kwiaty są 5-, rzadziej 7-krotne, umieszczone szczytowo. Działki kielicha duże, szerokojajowate, z ostrym końcem, od wewnętrznej strony ciemno-purpurowo nabiegłe. Pod kielichem znajduje się mniejszy od niego kieliszek. Płatki korony drobne, lancetowate, krótsze od kielicha, ciemnopurpurowe, pozostają w kwiecie bardzo długo, aż do dojrzałości owoców. Liczne pręciki (20) mają czarnopurpurowe zabarwienie i są krótsze od korony. Słupkowie składa się z nagich słupków z wyrastającymi z boku długimi szyjkami.

Kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty zapylane są zwykle przez pszczoły i trzmiele.

Owocki-orzeszki są nagie, barwy żółtawobrązowej, rozsiewane przez wodę i zwierzęta.

Siedmiopalecznik rośnie w miejscach podmokłych. Bardzo często spotykamy go na podtopionych łąkach, w zarastających dołach potorfowych, przy brzegach zbiorników wodnych. Często pojawia się on masowo i wówczas kłącza jego splatają się ze sobą tak gęsto i tak silnie, że umożliwiają swobodne chodzenie nawet po miejscach bardzo grząskich. Występuje on pospolicie na niżu, w górach jest rzadki. Na kuli ziemskiej roślina ta występuje szerokim pasem dokoła bieguna północnego od Grenlandii, Islandii, północnych rejonów Półwyspu Skandynawskiego i Syberii po Hiszpanię, Alpy, Kroację, Serbię, Bułgarię, południową Armenię i Kaukaz; występuje również w Ameryce Północnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *