TRZĘŚLICA MODRA (MOLIMA COERULEA (L.) Moench)
Rodzina: trawy (Gramineae)
Jest to wysoka (do 1 m) trawa kępkowa o długich korzeniach. Źdźbło jej ma bardzo wydłużone międzywęźle, wskutek czego sprawia wrażenie jak gdyby było pozbawione kolanka. Kolanka są nisko i najczęściej ukryte w pochwie liściowej. Między nimi rozwijają się krótkie międzywęźla, czasem silnie zgrubiałe i wypełnione materiałami zapasowymi. Całą więc wysokość źdźbła tworzy właściwie tylko najwyższe międzywęźle.
Pochwy liściowe są gładkie, zaś niebieskawozielone blaszki liściowe — szorstkie, w czasie suchej pogody zwykle rurkowato złożone, przy większej wilgotności powietrza rozwijające się. Zamiast języczka u nasady liścia znajdują się włoski.
Gładkie i sztywne, prosto wzniesione źdźbło zakończone jest długą, wąsko ścieśnioną wiechą, o fioletowo nabiegłych kioskach. W czasie kwitnienia z kłosków wychylają się purpurowe znamiona.
Kwitnie od lipca do września.
Trzęślica jest jedną z piękniejszych naszych traw. Występuje bardzo pospolicie na niżu, tak na torfie, jak i na gruncie mineralnym, wchodząc w skład zbiorowisk łąkowych. Rośnie również w wilgotnych lasach iglastych i brzozowych oraz na wrzosowiskach. Na torfowiskach spotkać ją można czasem w zupełnie czystych skupieniach. W górach występuje również, lecz rzadziej niż na niżu. Rośnie prawie w całej Europie (z wyjątkiem południowej Hiszpanii, południowych Włoch i Grecji), w Małej Azji, na Kaukazie, Syberii i w Ameryce Północnej.