Cebula to jedno z najbardziej znanych warzyw na świecie. Jest nieodzownym składnikiem wielu potraw, ceniona za smak i długą listę właściwości prozdrowotnych. Trudno wyobrazić sobie ogród bez tego warzywa. Cebulę można uprawiać z siewu, z rozsady oraz z dymki. Wybór metody uprawy zależy przede wszystkim od warunków klimatycznych, oraz przeznaczenia plonu.
Z siewu
Uprawa cebuli z siewu polecana jest w rejonach o długim okresie wegetacji, na glebach szybko nagrzewających się wiosną, tam, gdzie można wcześnie zacząć uprawę. Plon cebuli uzyskany w ten sposób najczęściej przeznacza się do przechowywania. Niewątpliwą wadą tej metody jest jej pracochłonność, gdyż tak uprawiana cebula wymaga przerywania i systematycznego odchwaszczania. Długie wschody oraz powolny wzrost cebuli w początkowym okresie wegetacji, powodują, że jest ona bardzo wrażliwa w tym okresie na zachwaszczenie. Ponadto zbiory są późne, a plon uzyskany w ten sposób nie jest zbyt obfity. Jest jednak tańsza niż uprawa z dymki.
Siew wykonujemy na wiosnę jak najwcześniej w odległości 25 cm między rzędami, a rośliny przerywamy co 6-7 cm. Optymalny termin siewu to okres pomiędzy 5 a 20 kwietnia. Przy dobrej pogodzie termin siewu można nieco przyspieszyć, ale nie powinno się siać wcześniej niż przed 25 marca.
Z rozsady
Plon cebuli uzyskany z rozsady najczęściej przeznacza się na bezpośrednie spożycie. Metoda ta szczególnie polecana jest w rejonach o krótszym okresie wegetacji, oraz na glebach cięższych, gdzie wczesny siew nasion jest utrudniony. Główną zaletą uprawy cebuli z rozsady jest możliwość uzyskania wysokiego plonu dużych cebul o wyrównanej wielkości i kształcie.
Nasiona wysiewa się na początku marca do skrzyneczki wysiewnej lub wielodoniczek paletowych. Do chwili kiełkowania utrzymuje się temperaturę 18-20°C, a po wschodach niższą 15-18°C w dzień i 10—12°C w nocy. Czas produkcji rozsady cebuli wynosi około 55 dni. Cebula dobra do sadzenia powinna mieć 2-3 liście i wysokość 12-20 cm. Jest to najbardziej kosztowny sposób uprawy, dlatego lepiej jest rozsadę zakupić.
Cebula z rozsady znacznie lepiej radzi sobie z zachwaszczeniem, gdyż posadzona rozsada ma już kilka liści. Chwasty łatwiej jest zwalczać w rzędach i w międzyrzędziach. Metoda ta pozwala również na przyspieszenie zbiorów o mniej więcej 3-4 tygodnie, w porównaniu do uprawy z siewu. Zakupioną bądź wyprodukowaną samodzielnie rozsadę sadzimy na przygotowane grządki pod koniec kwietnia, co 10-15 cm w rzędzie (w odległości rzędów 25-30 cm).
Uprawa z dymki
Jest to najbardziej popularna i przynosząca najlepsze efekty metoda uprawy cebuli. Najczęściej cebulę z dymki uprawia się na wczesny zbiór pęczkowy, a także na zbiór z suchą łuską w okresie letnim lub jesiennym. Cebula z dymki jest najbardziej tolerancyjna wobec niesprzyjających warunków klimatycznych i glebowych, dlatego metoda ta znajduje zastosowanie na terenie całego kraju. Zbiory przypadają 4-6 tygodni wcześniej niż przy uprawie z siewu.
Małe cebulki (dymka) zakupione w sklepie ogrodniczym bądź wyprodukowane samodzielnie, sadzimy wczesną wiosną (od końca marca) w rozstawie 30-40 cm i 5-8 cm w rzędzie. Cebulę przeznaczoną do wczesnego spożycia wraz ze szczypiorem sadzimy gęściej i poprzez przerywkę uzyskujemy odpowiednie odstępy w rzędach.