Żywopłoty plecione
Żywopłoty plecione mają bardzo długą tradycję – już w czasach rzymskich były charakterystycznym elementem ogrodów formalnych. Wspominał o nich także Szekspir w swojej komedii – Wiele hałasu o nic. Najbardziej odpowiednimi roślinami na żywopłoty plecione są drzewa o silnych, ale giętkich gałęziach, takie jak jabłoń, grusza, buk, grab, platan, głóg czy lipa. Tradycyjnie drzewa sadzono w rzędzie. Kiedy rosły, ich gałęzie splatały się ze sobą, po czym zrastały w sposób naturalny, lub ogrodnicy nacinali korę w miejscach styku.
Przed zasadzeniem roślin mających utworzyć pleciony żywopłot wznosimy z drewna albo metalu odpowiedni stelaż lub osadzamy w ziemi słupki, między którymi rozciągamy druty umożliwiające formowanie drzew. Stelaż lub rozciągnięte druty powinny być dłuższe niż przewidywana długość żywopłotu, tak byśmy mogli rozłożyć na nim gałęzie krańcowych drzew. Odległość między drzewami zależy od tempa wzrostu roślin, nie przekracza jednak 2,5 m.
Przycinanie plecionych żywopłotów
Po zasadzeniu odcinamy dolne gałęzie znajdujące się poniżej stelaża. Boczne wyginamy i przywiązujemy do konstrukcji odpowiednio po lewej i prawej stronie drzewa. Mocujemy także możliwie największą liczbę cieńszych pędów bocznych. Na razie nie ograniczamy wzrostu pędu głównego.
Późnym latem następnego roku skracamy długie pędy boczne. Kiedy pęd główny osiągnie górny poziom stelaża, możemy go wygiąć poziomo i przywiązać. Wszystkie pędy, które dają się łatwo wygiąć, także przywiązujemy, a pozostałe odcinamy. W kolejnych latach splatamy gałęzie sąsiednich drzew w miejscach, w których się stykają i nadal podwiązujemy do stelaża młode pędy boczne. Pędy, które wyrastają w nieodpowiednim kierunku, przycinamy nad pierwszym pąkiem. Naszym celem jest uzyskanie możliwie płaskiego szpaleru drzew o splatających się gałęziach.
Gałęzie możemy formować na różne sposoby. Zamiast prowadzić je w linii poziomej, możemy je pokierować ukośnie lub – jak zrobiła to w swoim ogrodzie Gertruda Jekyll z lipami – nadać im kształt łuków. Uproszczony sposób tworzenia żywopłotów plecionych polega na zasadzeniu w jednym rzędzie drzew w odstępach 1 – 1,5 metra, usunięciu gałęzi z dolnej części pnia każdego drzewa i przycięciu pędu głównego na pożądaną wysokość. Pozwalamy rosnąć jedynie pędom bocznym, które z czasem splotą się z gałęziami sąsiednich drzew.