BOBREK TRÓJLISTKOWY

BOBREK TRÓJLISTKOWY (MENYANTHES TRIFOLIATA L.)
Rodzina: bobrkowate (Menyanthaceae)

Bylina ta ma długie, grube, pełzające kłącze, wypełnione tkanką powietrzną. Z węzłów jego wyrastają korzenie przybyszowe. Na szczycie kłącze przechodzi w podnoszący się pęd. Trójlistkowe, duże liście, wyłącznie odziomkowe, osadzone są na długich (do 20 cm) ogonkach, u nasady opatrzonych pochwami. Listki są siedzące, odwrotnie jajowate, najczęściej tępo zakończone.

Z boku kłącza wyrasta długa (do 35 cm wysokości), bezlistna szypułka, z groniastym kwiatostanem na szczycie. Kwiaty są duże, z 5-działkowym, zielonym kielichem i różowo nabiegłą białą koroną o 5 zrośniętych do połowy płatkach. Po stronie wewnętrznej korona pokryta jest soczystymi, długimi włoskami. Słupek o szyjce zakończonej 2 znamionami otoczony jest przez 5 pręcików o fioletowych pylnikach. U bobrka występuje zjawisko heterostylii, tzn. jedne kwiaty mają długi słupek i krótkie pręciki, inne zaś — długie pręciki i krótszy od nich słupek.

Kwiaty zapylane są przez trzmiele, znajdujące nektar w miodnikach u podstawy zalążni. Bobrek kwitnie w maju, chociaż czasem może zakwitać jeszcze powtórnie w sierpniu.

Owocem jest okrągława lub jajowata torebka, w której znajdują się żółtobrązowe nasiona. Mogą być one rozsiewane w różny sposób: albo wyrzucane są z otwartej torebki przez wiatr, albo w wypadku zgnicia dołu szypułki dostają się wraz z owocem do wody, gdzie ścianki torebki butwieją’. Dalszego rozprzestrzenienia nasion dokonuje woda, mają one bowiem niewielki ciężar wskutek obecności specjalnych, wypełnionych powietrzem komórek. Mogą się przyklejać do piór ptactwa wodnego i w ten sposób wędrować na dość znaczne odległości. Znane są również wypadki endozoochorii, czyli przenoszenia nasion w przewodzie pokarmowym zwierząt i wydalania ich z kałem; w ten sposób mogą być one rozsiewane przez krowy.

Bobrek występuje często w postaci litych łanów na łąkach, trzęsawiskach lub w zarastających dołach potorfowych. Jego długie, pełzające i splątujące się kłącza odgrywają wielką rolę w procesie zarastania zbiorników wodnych. Rośnie w całej Polsce. Zasięgiem swym obejmuje całą Europę, umiarkowane strefy Azji i północną część Ameryki Środkowej.

Znajduje zastosowanie w medycynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *