RDEST WĘŻOWNIK

RDEST WĘŻOWNIK (POLYGONUM BISTORTA L.)
Rodzina: rdestowate (Polygonaceae)

Bylina ta ma długą do 120 cm, dość skąpo ulistnioną łodygę, wyrastającą z grubego’ wężowato wygiętego kłącza (stąd nazwa ,,wężownik“). Liście jej z wierzchu mają barwę zieloną, spodem są szare; dolne mają kształt jajowaty lub jajowatolancetowaty i osadzone są na długich ogonkach, górne zaś siedzące i lancetowate, wszystkie o brzegach falistych. Przylistki zrośnięte są w długą, tutkowatą pochwę (tzw. gatkę) obejmującą łodygę.

Na szczycie łodygi osadzony jest kłosokształtny, walcowaty, zbity kwiatostan. Kwiaty są drobne, o prostym, różowawym lub białym okwiecie, niezróżnicowanym na kielich i koronę. Słupek 1 o 3 szyjkach, otoczony jest 8 pręcikami, sterczącymi na zewnątrz kwiatu. Zapylanie kwiatów odbywa się przez owady.

Czas kwitnienia przypada na okres od lipca do sierpnia, przy czym po skoszeniu mogą pojawić się powtórnie pędy kwiatonośne.

Owocem jest 3-kanciasty, błyszczący, brązowy orzeszek.

Rdest wężownik jest rośliną pospolitą na całym niżu i w górach aż po krainę alpejską. Rośnie on, miejscami masowo, na wilgotnych łąkach i jasnych polanach. Występuje w całej Europie z wyjątkiem południowej Hiszpanii, wysp włoskich i części Grecji. Poza tym rośnie na Kaukazie, w Himalajach, na Syberii aż po Kamczatkę iw arktycznej części Ameryki Północnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *