MAREK SZEROKOLISTNY

MAREK SZEROKOLISTNY (SIUM LATIFOLIUM L.)
Rodzina: baldaszkowate (Umbelliferae)

Jest to roślina trwała, o wysokiej (do 1,5 m), prostej i wewnątrz pustej łodydze; na jej powierzchni zaznaczają się wyraźnie podłużne bruzdy.

Liście nie zanurzone w wodzie mają blaszki pojedynczo pierzaste, o odcinkach lancetowatych, z piłkowanymi brzegami. Najniższe liście w zależności od stopnia zetknięcia się z wodą mają odcinki mniej lub bardziej pocięte na wąskie łatki, liście zanurzone w wodzie mają listki najdrobniej pocięte.

Kwiatostany w postaci baldachów złożonych umieszczone są na szczycie łodygi głównej lub jej rozgałęzień. U podstawy baldachów znajdują się okrywy, u podstawy baldaszków — okrywki. Na szczycie każdej szypułki znajduje się 5-krotny kwiatek o maleńkim kielichu i niewielkiej, białej koronie, złożonej z 5 wolnych płatków; płatki opatrzone są na szczycie zagiętym ku środkowi kwiatu kończykiem. Słupek dolny, z 2 szyjkami i krążkiem miodnikowym nad zalążnią; otacza go 5 pręcików.

Kwiaty zapylane są przez owady. Czas kwitnienia przypada na lipiec i sierpień.

Po zapyleniu okwiat i pręciki odpadają i powstaje suchy owoc: bruzdkowana rozłupka, w czasie dojrzałości rozpadająca się na 2 owocki. Początkowo zawieszone są one na wspólnym wieszadełku, później odpadają. W owocach znajdują się kanały z olejkiem eterycznym.

Jest to roślina pospolita na całym niżu. Rośnie przy brzegach rowów odwadniających i w zarastających dołach potorfowych. Występuje w Europie środkowej oraz w Australii, dokąd prawdopodobnie została zawierzona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *