Melony i kawony

Melony i kawony

Melon i kawon należą do roślin o wysokich wymaganiach cieplnych, dlatego też uprawa gruntowa tych gatunków jest wciąż mało popularna w naszym kraju. W uprawie tych gatunków właściwy dobór odmian (poleca się odmiany polskie, o krótszym niż zagraniczne okresie wegetacji oraz z mniejszą wrażliwością na spadki i wahania temperatur) oraz wykonanie zabiegów wpływających na podnoszenie temperatury gleby, daje bardzo dobre wyniki. Zadowalające plony owoców o wysokich walorach smakowych można uzyskać poprzez ściółkowanie gleby połączone z bezpośrednim osłanianiem roślin folią lub włókniną.

OD ROZSADY

Jednym z warunków gwarantujących sukces jest przygotowanie zdrowej i dobrze ukorzenionej rozsady. Małe ilości przygotowuje się na słonecznym parapecie, w doniczkach (średnicy 8-10 cm) wypełnionych podłożem, w które sieje się nasiona na początku lub w połowie kwietnia. Okres produkcji wynosi 5-6 tygodni. Sadzenie rozsady następuje pod koniec maja lub na początku czerwca. Dla melonów wymagana jest temperatura powietrza 22-25°C, a dla kawona wyższa – 25-30°C. Nocą i w dni pochmurne temperatura powinna być niższa o 3-5°C. Dobra rozsada powinna być zdrowa, krępa, o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, mieć 4-5 liści. Rośliny najlepiej wysadzić w wilgotną glebę i dzień pochmurny. Przed sadzeniem wierzchołki pędów melona można uszczyknąć, pozostawiając 3-4 liście właściwe. Zabieg ten przyczyni się do szybszego tworzenia pędów bocznych, na których wyrastają kwiaty żeńskie. Melony sadzi się np. w jednym rzędzie co 50-80 cm między roślinami, zaś kawony co 80-100 cm. Przy ściółkowaniu gleby ściółkami syntetycznymi (czarna folia, czarna włóknina) odległość między roślinami przy sadzeniu zależy od szerokości pasów ściółki.

WARUNKI UPRAWY

Optymalna temperatura w okresie wzrostu i owocowania melona waha się od 26 do 28°C, dla kawona wskazana jest wyższa – 28-30°C. Spadek temperatury poniżej 15°C powoduje zahamowanie wzrostu roślin. Niekorzystne dla tych gatunków są też dobowe wahania temperatury, których wynikiem jest opadanie kwiatów i zawiązków owoców. Największe zapotrzebowanie na wodę rośliny wykazują w okresie tworzenia się owoców, natomiast w fazie dojrzewania owoców wymagana jest umiarkowana wilgotność gleby.
Rośliny rosną najlepiej na glebach próchnicznych, zasobnych w składniki pokarmowe. Najlepiej uprawiać je w pierwszym roku po oborniku zastosowanym jesienią. W uzupełnieniu stosuje się nawożenie mineralne (np. Azofoska – 1,0-1,5 kg/10 m2). Nawozy mineralne ze względu na późny termin sadzenia
roślin lepiej wysiać wiosną. Rośliny melona i kawona bardzo korzystnie reagują na osłanianie. Długość utrzymywania osłon zależy od warunków termicznych. Najdłużej, bo mniej więcej 4-5 tygodni, można trzymać włókninę i niski tunel. Osłony zdejmujemy w momencie kwitnienia roślin.

PIELĘGNACJA

Melon dobrze reaguje na cięcie. Po wytworzeniu przez roślinę 8-9 liści na pędach bocznych należy je przyciąć za 6.-7. liściem. Po wytworzeniu zawiązków owoców wielkości orzecha włoskiego należy także usunąć wierzchołki wzrostu pędów owocujących, pozostawiając po 2 liście za zawiązkiem. Optymalna liczba owoców pozostawionych na roślinie to 5-6 sztuk. W uprawie kawona nie stosuje się cięcia roślin.

ZBIÓR

Owoce melona dojrzałość zbiorczą osiągają po 45-60 dniach od kwitnienia. Dojrzałość ich poznajemy po zmianie barwy skórki, intensywnym zapachu, samoczynnym odrywaniu się owocu od ogonka. Kawon dojrzewa po 30-40 dniach od zapylenia kwiatów. Dojrzały owoc poznajemy po głuchym odgłosie przy pukaniu w owoc oraz po zasychaniu szypułki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *