Sierpniowe zabiegi na grządce

Sierpniowe zabiegi na grządce

Sierpień to okres zbioru wielu gatunków warzyw. W miarę dorastania zbiera się średnio wczesna kapustę i kalafiory, marchew, pomidory, paprykę i oberżynę z upraw gruntowych i spod osłon, a także liczne gatunki warzyw dyniowatych: ogórki, cukinię, patisony, kabaczki, melony i arbuzy. W połowie miesiąca dojrzałość zbiorczą osiąga cebula uprawiana z rozsady, a na przełomie sierpnia i września uprawiana z siewu nasion wprost do gruntu. Cebula z rozsady i siewu bardzo dobrze się przechowuje.

W sierpniu dojrzewa też czosnek uprawiany z wiosennego sadzenia ząbków oraz cebula kartolanka. Do wyrywania cebuli i czosnku przeznaczonego na przechowywanie przystępujemy wówczas, gdy 50% roślin załamało szczypior. Pod koniec miesiąca dojrzewa fasola zwykła uprawiana na suche ziarno. Po wyrwaniu roślin trzeba je rozłożyć lub powiesić w suchym przewiewnym miejscu aby strąki doschły.

W sierpniu wysadza się rozsadę wczesnych odmian kalarepy, sałaty kruchej i masłowej oraz wysiewa się nasiona rzodkiewki, wczesnych odmian rzodkwi, roszponkę i szpinak na zbiór jesienny. Warzywa te uprawia się jako poplon. W tym miesiącu wykonuje się ogławianie papryki, pomidorów i dyni olbrzymiej. Zabieg ten polega na usunięciu wierzchołkowych części pędów nad ostatnim gronem pomidorów, zawiązanym owocem papryki lub dyni nad którym pozostawia się 2-3 liście. Zabieg ten przyspiesza wzrost i dojrzewanie owoców. Tunel z pomidorami, papryką, oberżyną i ogórkami należy intensywnie wietrzyć.
W uprawie późnych warzyw kapustnych w pierwszej połowie sierpnia stosuje się ostatnią dawkę pogłównego nawożenia azotem. Można je zastosować w postaci saletry amonowej w ilości 1-1,5 dag/m2.

Zwolnione z uprawy zagony można przeznaczyć pod rośliny na zielony nawóz. Na początku sierpnia można wysiać facelię, gorczycę, bobik, wykę lub żyto na przyoranie w październiku. Jest to dobra forma nawożenia organicznego pod wczesne warzywa. Pod koniec miesiąca wysiewa się żyto lub wykę ozimą na przyoranie wiosną następnego roku.

W sierpniu nie należy zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych na działce. Z zagonów należy systematycznie usuwać chwasty, aby nie dopuścić do ich kwitnienia i wysypania się nasion. Jeżeli panuje susza, konieczne jest nawadnianie warzyw, zwłaszcza późnych, które rozpoczynają teraz okres intensywnego wzrostu i niedobór wilgoci spowodowałby znaczny spadek plonów. Okres po zbiorze warzyw to najlepszy czas na wykonanie wapnowania gleb kwaśnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *