Sierpniowe zabiegi na grządce

Sierpniowe zabiegi na grządce

Sierpień to okres zbioru wielu gatunków warzyw. W miarę dorastania zbiera się średnio wczesna kapustę i kalafiory, marchew, pomidory, paprykę i oberżynę z upraw gruntowych i spod osłon, a także liczne gatunki warzyw dyniowatych: ogórki, cukinię, patisony, kabaczki, melony i arbuzy. W połowie miesiąca dojrzałość zbiorczą osiąga cebula uprawiana z rozsady, a na przełomie sierpnia i września uprawiana z siewu nasion wprost do gruntu. Cebula z rozsady i siewu bardzo dobrze się przechowuje.

W sierpniu dojrzewa też czosnek uprawiany z wiosennego sadzenia ząbków oraz cebula kartolanka. Do wyrywania cebuli i czosnku przeznaczonego na przechowywanie przystępujemy wówczas, gdy 50% roślin załamało szczypior. Pod koniec miesiąca dojrzewa fasola zwykła uprawiana na suche ziarno. Po wyrwaniu roślin trzeba je rozłożyć lub powiesić w suchym przewiewnym miejscu aby strąki doschły.

W sierpniu wysadza się rozsadę wczesnych odmian kalarepy, sałaty kruchej i masłowej oraz wysiewa się nasiona rzodkiewki, wczesnych odmian rzodkwi, roszponkę i szpinak na zbiór jesienny. Warzywa te uprawia się jako poplon. W tym miesiącu wykonuje się ogławianie papryki, pomidorów i dyni olbrzymiej. Zabieg ten polega na usunięciu wierzchołkowych części pędów nad ostatnim gronem pomidorów, zawiązanym owocem papryki lub dyni nad którym pozostawia się 2-3 liście. Zabieg ten przyspiesza wzrost i dojrzewanie owoców. Tunel z pomidorami, papryką, oberżyną i ogórkami należy intensywnie wietrzyć.
W uprawie późnych warzyw kapustnych w pierwszej połowie sierpnia stosuje się ostatnią dawkę pogłównego nawożenia azotem. Można je zastosować w postaci saletry amonowej w ilości 1-1,5 dag/m2.

Zwolnione z uprawy zagony można przeznaczyć pod rośliny na zielony nawóz. Na początku sierpnia można wysiać facelię, gorczycę, bobik, wykę lub żyto na przyoranie w październiku. Jest to dobra forma nawożenia organicznego pod wczesne warzywa. Pod koniec miesiąca wysiewa się żyto lub wykę ozimą na przyoranie wiosną następnego roku.

W sierpniu nie należy zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych na działce. Z zagonów należy systematycznie usuwać chwasty, aby nie dopuścić do ich kwitnienia i wysypania się nasion. Jeżeli panuje susza, konieczne jest nawadnianie warzyw, zwłaszcza późnych, które rozpoczynają teraz okres intensywnego wzrostu i niedobór wilgoci spowodowałby znaczny spadek plonów. Okres po zbiorze warzyw to najlepszy czas na wykonanie wapnowania gleb kwaśnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *