Odmładzanie żywopłotu

Odmładzanie żywopłotu.

Kiedy żywopłot zbyt mocno się rozrośnie, jest zaniedbany, zachwaszczony lub mocno przerzedzony u podstawy, konieczne są zdecydowane działania. Rośliny żywopłotowe odporne na przycinanie, takie jak ostrokrzew, głóg, buk, ognik czy cis (jedyna roślina iglasta, która dobrze znosi intensywne przycinanie), możemy mocno skrócić w celu ich odmłodzenia i nadania im nowej formy. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną. Młode pędy pojawiają się stosunkowo szybko, dzięki czemu jeszcze w tym samym sezonie wegetacyjnym zdecydowanie poprawia się wygląd żywopłotu. Należy pamiętać, aby w roku poprzedzającym zabieg zastosować nawożenie, tak by rośliny były zdrowe i dobrze reagowały na cięcie odmładzające.

Ostre cięcie jest drastycznym zabiegiem, dlatego powinno być wykonywane w dwóch etapach. Z reguły najpierw przycinamy żywopłot na wysokość oraz jeden z boków, a w kolejnym roku drugi bok. Jeśli rośliny źle zniosą cięcie w pierwszym roku, z formowaniem drugiego boku wstrzymujemy się przez dwa sezony wegetacyjne.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy sprawdzić, czy narzędzia – piły, sekatory i nożyce – są odpowiednio ostre. Pracujemy w rękawicach i okularach ochronnych. Przycinanie rozpoczynamy od dołu. Dobrze, jeśli dysponujemy rozdrabniaczem i mamy do pomocy osobę, która odcięte gałęzie rozdrabnia na bieżąco.

Wierzchołek żywopłotu przycinamy na końcu. Pierwszy efekt nie powinien nas przerażać. Cieszmy się myślą, że po takiej rzezi rośliny potrafią dojść do siebie! Po zabiegu stosujemy nawóz o przedłużonym działaniu, mulczowanie dojrzałym materiałem organicznym oraz obficie podlewamy rośliny.

Żywopłot z cyprysowca Leylanda.

Wybierając cyprysowiec Leylanda (x Cupressocyparis leylandii) na roślinę żywopłotową, taką decyzję przemyślmy dokładnie. Nie jest to bowiem roślina łatwa w pielęgnacji. Cyprysowiec rośnie szybko (około 100 cm w ciągu roku) i przycinany regularnie – co przy tak dużym rocznym przyroście oznacza również bardzo często – utworzy wspaniały żywopłot. Pozostawiony samemu sobie błyskawicznie staje się problemem – wyjaławia glebę i zacienia sporą powierzchnię ogrodu. By uniknąć problemów w przyszłości, żywopłot odpowiednio formujemy od początku. W pierwszym roku powinniśmy przyciąć pędy boczne, nadając roślinom pożądany kształt. Strzyżemy dwa razy: w połowie wiosny i ponownie w połowie lata. Kiedy pęd główny osiągnie zamierzoną wysokość, przycinamy go o około 15 cm. Jeśli młode rośliny zbyt mocno wyrosną, w połowie lata możemy je skrócić maksymalnie o jedną trzecią. Bardzo ostrożnie przycinamy pędy boczne gdyż skrócone pędy wieloletnie już nie odrosną.

Laying

Odmładzanie żywopłotu poprzez „układanie” (ang. laying) jest sztuką dawnego ogrodnictwa angielskiego, która na Wyspach Brytyjskich na wiele lat zanikła prawie zupełnie, a obecnie zaczyna przeżywać prawdziwy renesans. Kładzenie żywopłotu, bo o tym mowa, polega na podcięciu starych pędów tuż u podstawy i pochyleniu ich (położeniu) pod kątem od 0 do 45° wzdłuż linii żywopłotu. Odpowiednie nacięcie – na głębokość mniej więcej trzech czwartych średnicy pędu – stymuluje powstawanie odrostów. Odrastające przy nasadzie młode pędy przeplatają się z odgiętymi starymi, tworząc zieloną gęstwinę nie do przebycia. Tą metodą tradycyjnie z dawien dawna odmładzano w Anglii żywopłoty z głogu, leszczyny i klonu polnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *