Rokietta czy dwurząd?

Rokietta czy dwurząd?

Pod nazwą rukola najczęściej spotykamy rokiettę siewną (Eruca sativa) oraz dwurząd wąskolistny (Diplotaxis tenuifolia). Liście rokietty są szersze i zatokowo wcinane, jest ona rośliną jednoroczną. Z kolei dwurząd jest wieloletni, a jego liście są wąskie. Różnią się także kwiatami. Dwurząd ma żółte o koronie od 8 do 14 mm, natomiast rokietta bladożółte / białe – jakby lekko przybrudzone, Płatki mają fioletowe lub brązowe żyłki, a kielich jest 4-działkowy. Często w handlu dwurząd występuje pod niewłaściwą nazwą – rokietta.

ROKIETTA SIEWNA

Roślina ta ma wzniesiony pokrój, dorasta nawet do ponad 70 cm wysokości. Lubi glebę żyzną, zasobną w składniki pokarmowe, które pomagają utrzymać wilgotność. Najlepiej rośnie w półcieniu. W ziemi spokojnie przetrwa nawet lekkie przymrozki, jest dość odporna na szkodniki. Nasiona warto wysiewać do gruntu pod koniec marca. Dobrze znosi przesadzanie. Zalecana jest jako przedplon lub poplon.

Liście zawierają dużą ilość witaminy C oraz żelaza. Są bogate w cynk i białko. Można je stosować na surowo w całości, miksowane na pesto, gotowane i pieczone, jako dodatek do różnych potraw. Świetnie smakują suszone. Z kolei z nasion rokietty produkowany jest także olej.

DWURZĄD WĄKOLISTNY

W Polsce występuje często na przydrożach, stanowiskach półnaturalnych, a nawet wysypiskach . Może dorastać nawet do 60 cm, choć w naturalnych warunkach nie osiąga takich wysokości. W przeciwieństwie do rokietty znakomicie radzi sobie na glebach piaszczystych. Korzenie dwurzędu mają możliwość czerpania wody z dużo większych głębokości, dzięki temu nie jest wymagający w uprawie. Lubi słoneczne miejsca, jednak w cieniu także rośnie bez zarzutu.

Nawet po dużej suszy, jeżeli przyschnie, to po większych opadach lub podlaniu bardzo szybko się odradza. Jego liście nie stają się gorzkie. Dorosłe rośliny w przeciwieństwie do rokietty niezbyt dobrze znoszą przesadzanie. Jeżeli musimy to zrobić, to z dużą bryłą ziemi.

Dwurząd kwitnie od maja do października z małymi przerwami. Najwięcej kwiatów jest we wrześniu. Przypominają one rzepak i mają bardzo intensywny, przyjemny zapach, który przyciąga owady. O poranku jest bardzo atrakcyjny dla pszczół. Nasiona udaje się zebrać dopiero w listopadzie (natomiast u rokietty nawet w sierpniu lub wrześniu). Warto przycinać kwiaty, dzięki czemu pozostaje bardzo zwarta kępa, a listki są młode, smaczne i aromatyczne.

Młode liście były stosowane w medycynie ludowej jako środek ściągający, wymiotny i moczopędny. Dwurząd jest bardzo wartościową rośliną obficie miododajną, a dodatkowo łatwy w uprawie i kwitnie już w pierwszym roku po wysianiu. Jesienią bardzo ładnie pachnie, a przycięty tworzy piękne zielone kopułki odporne na mróz. Może zimować w gruncie nawet bez okrycia.

Dwurząd jest niestety dość ekspansywny i może na stałe zadomowić się na trawniku. Wtedy bardzo trudno się go pozbyć. Szczególnie dobrze znosi koszenie i wyjątkowo łatwo rozmnaża się z samosiewu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *