Przygotowanie podłoża pod trawnik

Przygotowanie podłoża pod trawnik.

Większość niepowodzeń związanych z zakładaniem trawnika zwykle ma swoje źródło w nieodpowiednim przygotowaniu podłoża. Fakt, że spacerujemy po trawniku, nie oznacza wcale, iż trawy wymagają mniej troski niż rosnące na rabatach kwiaty lub warzywa w ogródku kuchennym. Podobnie jak inne rośliny do właściwego rozwoju potrzebują przede wszystkim odpowiedniej gleby i wody.

Zakładanie trawnika rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania gleby. W pierwszej kolejności teren oczyszczamy z ewentualnych śmieci, kamieni i korzeni drzew. Aby pozbyć się chwastów, możemy zastosować herbicydy zawierające glifosat, okryć je folią lub usunąć ręcznie. Jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie terenu, na którym zakładamy trawnik, rosną drzewa, pomyślmy o cieniu, jaki będą rzucać. Większość traw nie rozwija się dobrze w głębokim zacienieniu, dlatego warto być może rozważyć usunięcie niektórych drzew lub podcięcie dolnych gałęzi.

Ten etap prac to odpowiednia pora, by wyrównać teren i zastanowić się nad koniecznością ułożenia ewentualnego drenażu. W większości ogrodów z reguły wystarczy przekopanie ziemi i zniwelowanie niewielkich nierówności grabiami. Jeśli jednak teren jest bardzo nierówny, zagłębienia i wzniesienia są wyraźnie widoczne, trzeba będzie zniwelować go łopatą, a być może zamówić także dodatkową ziemię ogrodową. Jeżeli gleba jest podmokła, konieczny może się okazać również drenaż.

Na szczęście w większości przypadków wystarczy przekopanie. Glebę spulchniamy na głębokość jednego szpadla. Odwrócone skiby dodatkowo rozdrabniamy, przecinając je ostrzem szpadla, a dno bruzdy wzruszamy widłami. Jest to szczególnie ważne w przypadku gleb zwięzłych, ponieważ zwiększamy w ten sposób przestrzenie, które może wypełnić woda i powietrze. Odsłonięte w wyniku kopania podziemne części rośliny (korzenie, kłącza, rozłogi) usuwamy z podłoża za pomocą wideł lub grabi.

Przekopywanie i niwelowanie terenu pod trawnik.

1 . Przekopywanie powinno być dla nas okazją, aby poprawić właściwości gleby, na której zamierzamy założyć trawnik. Jeżeli jest to lekka piaszczysta gleba, warto wzbogacić ją dojrzałym kompostem. Strukturę gleby gliniastej poprawi natomiast dodatek żwiru.

Jeżeli glebę przekopujemy wystarczająco wcześnie przed planowanym wysiewem lub ułożeniem darni, będzie miała dość czasu, by osiąść w sposób naturalny Najczęściej jednak przekopaną glebę musimy zwałować lub udeptać. Udeptywanie ziemi to świetna zabawa. Teren udeptujemy tak długo, aż nasze buty zostawią na powierzchni tylko płaski ślad, a nie wgłębienie. (Nie damy rady udeptywać wilgotnej gleby. To jeszcze jeden powód, dla którego przekopywania nie warto pozostawiać na ostatnią chwilę).

2. Po udeptaniu ziemi dobrze jest obficie polać ją wodą i pozostawić na parę dni, by osiadła. Podczas udeptywania i wyrównywania terenu grabiami należy kontrolować, czy na powierzchni zarysowują się jakieś wzniesienia lub zagłębienia. Podłoże nie musi być poziome, może np. zależeć nam na niewielkim spadku – musi natomiast być równe. Z reguły wyrównanie podłoża wystarczy ocenić wzrokowo. Jeżeli jednak budzi się w nas duch perfekcjonisty, możemy je sprawdzić za pomocą drewnianych palików, długiej drewnianej łaty  i poziomicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *