SKRZYP BŁOTNY (EQUISETUM PALUSTRE L.)
Rodzina: skrzypowate (Equisetaceae)
Bylina ta jest znacznie mniejsza od skrzypu bagiennego, dorasta bowiem do 40—50 cm wysokości. Pędy jej z małym przewodem powietrznym, wyraźnie kanciaste, trawiastozielone, tworzą niezbyt liczne, często dość długie, odgałęzienia. Pędy zarodnio-nośne i płonne są zielone i zupełnie podobne do siebie. Pochwy liściowe zielone, walcowatodzwonkowate, o ząbkach lancetowatych, szeroko biało obrzeżonych. Kioski zarodnionośne tworzą się i dojrzewają od maja do września. Jest to roślina trująca.
Skrzyp ten występuje na wilgotnych lub mokrych łąkach, w rowach oraz na brzegach wód na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Zasięgiem swym obejmuje Europę z wyjątkiem południowej Hiszpanii i Sycylii, poza tym występuje na Kaukazie, w umiarkowanych strefach Azji i w północnej części Ameryki Północnej.
SKRZYP BAGIENNY (EQUISETUM LIMOSUM L.)
Rodzina: skrzypowate (Equisetaceae)
Jest to duża bylina, dorastająca do 1,5 m wysokości o szarozielonych, dość grubych (do 8 mm) pędach. Pędy zarodnionośne i płonne są jednakowe, słabo rozgałęzione, wewnątrz puste, z dużym centralnym kanałem powietrznym. Pochwy liściowe okalające węzły ściśle przylegają do pędów, są połyskujące, zielone. Ząbki liściowe mają zabarwienie czarne i są wąskie, biało obrzeżone.
Powstawanie i dojrzewanie kłosków odbywa się w okresie od maja do lipca.
Skrzyp bagienny występuje w miejscach podmokłych, przy brzegach wód, tworząc często lite skupienia. Rośnie pospolicie na niżu i w niższych położeniach górskich. Zasięgiem swym obejmuje całą Europę, północną Azję i Amerykę Północną.