ŻURAWINA BŁOTNA

ŻURAWINA BŁOTNA (OXYCOCCUS QUADRIPE TAL US Gilib.)
Rodzina: wrzosowate (Ericaceae)

Jest to maleńka krzewinka, z cieniutkimi, delikatnymi, pełzającymi łodyżkami, osiągającymi czasem długość 1 m. Listki jej są drobne, jajowatoeliptyczne, o podwiniętych brzegach, z wierzchu błyszczące, spodem zaś sine, pokryte woskiem. Na zimę nie opadają, przybierają jednak często zabarwienie czerwone.

Kwiaty osadzone są na długich, czerwonawych szypułkach i wyrastają na szczytach gałązek. Korona złożona jest z czterech u podstawy zrośniętych, karminoworożowych, w tył odwiniętych, lancetowatych płatków. Kielich 4-działkowy. Osiem pręcików o płaskich, purpurowych nitkach i żółtych pylnikach z rożkami otacza 1 słupek. Pręciki dojrzewają wcześniej od słupka.

Żurawina kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty zapylane są przez pszczoły i trzmiele.

Owocem jest piękna, czerwona, okrągła jagoda. Nasiona rozsiewane są przez ptaki.

Żurawina występuje na niżu dość pospolicie, w górach — rzadziej. Rośnie najczęściej na darniach torfowców, tworząc na nich delikatną siateczkę pełzających pędów. Zasięgiem swym obejmuje środkową i północną Europę, Ural i przez całą Syberię sięga aż do północnej Mandżurii. Rośnie również w północnej i środkowej Japonii, na Kamczatce, na Aleutach, w północnej części Ameryki Północnej na Grenlandii-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *