Układanie trawnika z darni.
Najlepszą porą roku na układanie darni jest późne lato lub jesień. Możemy ją układać oczywiście także wiosną, ale wtedy musimy się liczyć z koniecznością regularnego podlewania przez całą wiosnę i lato. Podstawowy kłopot z układaniem trawnika z rolowanej darni polega na tym, że trudno przewidzieć pogodę na dzień jej dostarczenia. Darni nie powinno się układać, kiedy podłoże jest zbyt mokre.
Układanie darni.
Pracę rozpoczynamy od wyznaczenia kształtu trawnika. Weźmy pod uwagę, że pasami darni, które układane są zawsze wzdłuż linii prostej, będziemy musieli pokryć także ewentualne krzywizny.
1. Układamy pierwszy pas darni.
2. Potem układamy następny pas darni, z przesunięciem. Przypomina to trochę układanie cegieł w murze. Chodzi oto, aby końce pasów nie tworzyły jednej długiej linii. Teoretycznie pasy darni powinny mieć tę samą grubość na całej długości, w praktyce jednak gdzieniegdzie trzeba będzie usunąć trochę podłoża, by darń leżała równo. Brzegi sąsiadujących pasów dociskamy do siebie i przyklepujemy, aby tworzyły zwartą całość. Zawsze staram się przyklepywać darń dłonią. Chociaż nie powinno się tego robić spodnią częścią szpadla, zdarzało mi się postępować i w ten sposób. Nie zauważyłam żadnych niepożądanych efektów. Pamiętajmy, aby przy układaniu darni stać zawsze na ziemi, a nie na rozwijanej trawie.
3. Na końcu rozsypujemy trochę żyznej gleby w miejscach, w których powstały szczeliny pomiędzy pasami darni, i wmiatamy ją do środka, najlepiej brzozową miotłą, ewentualnie grzbietem grabi. Wykonując tę czynność, nie stajemy nigdy bezpośrednio na trawie, lecz zawsze na desce. Na końcu brzegi trawnika przycinamy nożem do darni, postępując w sposób, który został już wcześniej opisany.
Pielęgnacja w pierwszym sezonie.
Do czasu pierwszego koszenia unikamy chodzenia po trawniku. Jeżeli musimy się po nim przemieszczać, spacerujmy po rozłożonych na nim deskach. Jeżeli trawnik zakładamy wiosną, przynajmniej do trzeciego koszenia powinniśmy go regularnie podlewać. Pojawiające się chwasty należy systematycznie usuwać.
Odchwaszczanie. Chwasty na nowo założonym trawniku najlepiej wycinać długim ostrym narzędziem, starając się usunąć jak najdłuższą cześć korzenia. Większych chwastów nie powinno się wyrywać, ponieważ w ten sposób możemy uszkodzić otaczające je trawy, a w powstałych lukach chętnie ponownie osiedlą się chwasty. Pamiętajmy, aby odchwaszczanie wykonywać systematycznie.