Gatunki – Torfowiec

Gatunki – Torfowiec

1. TORFOWIEC ZAKRZYWIONY (SPHAGNUM RECURYUM (Pal Baev.) Warnstorf) Rząd: torfowce (Sphagnales)

Roślinki tego gatunku mają barwę zieloną, białawą i jasnobrązową. Łodyżki ich są dość sztywne, skupione w miękkie darnie.
Gatunek ten rozpowszechniony jest w całej niżowej części Polski, miejscami występuje masowo. Rośnie w miejscach mokrych, w rowach odwadniających i dołach potorfowych. Występuje na torfowiskach przejściowych i na okrajkach torfowisk niskich. Odgrywa bardzo dużą rolę w zatorfieniu miejsc podmokłych. Występuje w zachodniej i środkowej Europie, na Islandii, w Skandynawii, europejskiej części ZSRR, w Azji i Ameryce Północnej.

2. TORFOWIEC KOŃCZYSTY (SPHAGNUM CUSPIDATUM Ehrb.) Rząd: torfowce (Sphagnales)

Rośliny należące do tego gatunku mają bardzo zmienny pokrój. Łodyżki ich często są bardzo długie i cienkie. Są one barwy zielonej, bladozielonej lub żółtozielonej, często brunatno nabiegłe. Tworzą wysokie i miękkie darnie w silnie podtopionych miejscach. Na torfowiskach wysokich osiedlają się w dolinkach między kępami.
Gatunek ten jest bardzo rozpowszechniony w całej Polsce na torfowiskach wysokich i przejściowych. Występuje w całej Europie, na Grenlandii, w Azji, w Ameryce Północnej i Południowej (Chile), na Sumatrze, w Australii i na Nowej Zelandii.

3. TORFOWIEC ŚREDNI (SPHAGNUM MEDIUM Limpricht) Rząd: torfowce (Sphagnales)

Należą tu roślinki duże, silnie zbudowane, czasem o rozgałęzionej łodyżce głównej. Mają one barwę szaro-błękitno-zieloną lub brudnobrązową. Główki ich są zabarwione zwykle różowo, czerwonawo lub ciemnofioletowo.
Gatunek ten występuje w całej Polsce na torfowiskach wysokich, osiedlając się na szczytach kęp. Rośnie w Europie, północnej części Azji, Ameryce Północnej, Australii i na Nowej Zelandii.

4. TORFOWIEC CIEMNY (SPHAGNUM FUS CUM (Schimp.) Klinggr.) Rząd: torfowce (Sphagnales)

Roślinki tego gatunku są smukłe i delikatne, barwy szarozielonej z brązowym lub czerwonobrunatnym odcieniem. Czasem główki ich są koloru zielonego a dolna część rośliny — brązowa. Torfowiec ten tworzy gęste, zbite, poduszkowate darnie.
Występuje w całej Polsce na torfowiskach wysokich i przejściowych; bywa i na torfowiskach niskich. Występuje w środkowej i zachodniej Europie, europejskiej części ZSRR, w Anglii, Skandynawii, na Półwyspie Bałkańskim, w środkowej i północnej części Azji, w Japonii i Ameryce Północnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *