Chwasty w ogrodzie to niestety zmora każdego ogrodnika, im większe tym trudniej nam się ich pozbyć. Cierpliwość i systematyczność w ich usuwaniu to droga do sukcesu zwalczenia chwastów.
Chwasty nie tylko psują wypracowany efekt wizualny, ale także są wrogami naszych roślin, z którymi konkurują o substancje odżywcze, wodę czy dostęp do promieni słonecznych.
Chwasty w ogrodzie.
Chwasty, podobnie jak wszystkie rośliny, mają swoje wymagania siedliskowe i występują tam, gdzie czynniki glebowe, klimatyczne i warunki pogodowe najbardziej im sprzyjają. Delikatne ogrodowe odmiany zwykle nie mają szans z chwastami w ogrodzie ponieważ zabierają im wodę i składniki odżywcze.
Rodzaje chwastów.
Wśród chwastów można wyróżnić gatunki niemające specyficznych upodobań co do środowiska glebowego, np. perz właściwy, rdest ptasi. Lecz w środowisku występują także rośliny wskaźnikowe, czyli gatunki rosnące tylko lub przeważnie na określonym typie gleby. Na podstawie występowania poszczególnych gatunków chwastów można z dużym prawdopodobieństwem określić warunki glebowe, np. rodzaj gleby (piaszczysta, gliniasta), wilgotność, kwasowość, zasobność w składniki pokarmowe i próchnice.
Zwalczanie chwastów.
Do usuwania ich najlepiej zabrać się już na początku sezonu ogrodniczego, kiedy nie wytworzyły jeszcze nasion. Szczególnie istotne jest to przy gatunkach jednorocznych, ponieważ te łatwo rozmnażają się przez nasiona.
Ręczne usuwanie chwastów.
Jest to najprostsza i najtańsza metoda walki z chwastami, gdyż do usuwania możemy wykorzystać po prostu swoje dłonie (starając się usuwać je wraz korzeniami) lub motykę czy łopatę. Najszybciej pieli się za pomocą odpowiednio zaostrzonej motyki, jednak niektóre chwasty, zwłaszcza te wieloletnie, nie reagują dobrze na ten zabieg. Wręcz przeciwnie, stymuluje je do rozmnażania i rozrastania np. prze kłącza. Więc gdy chcemy pozbyć się ich z ogrody należy wykopać całą bryłę wraz z korzeniami, uważając przy tym by nie uszkodzić korzeni.
Systematyczne działania w usuwaniu „intruzów” z naszego ogrodu spowodują pozbycie się problemu, natomiast wielotygodniowe zaniedbania spowodują, że chwasty się wysieją i spowodują prawdziwą inwazję.
Chemiczne zwalczanie chwastów.
W sytuacji gdy wszelkie, mniej inwazyjne sposoby zawodzą, a ilość chwastów z każdym dniem powiększa się, warto rozważyć zastosowanie chemicznych środków, czyli herbicydów. Stosując się do zaleceń producenta na etykiecie, nie będą stanowiły żadnego zagrożenia bezpieczeństwa. Chemiczne środki są skuteczne i dość proste w użyciu.
Ochrona przed chwastami.
Skuteczną metodą ograniczenia ilości chwastów w ogrodzie jest przykrycie ziemi warstwą nieprzepuszczalnego dla światła materiału, dzięki któremu chwasty żółkną i giną. Ważne, aby ściółka była dopasowana do miejsca i funkcji. Zwykle stosuje się ściółkę organiczną w postaci kory czy zrąbki drzew. Warstwa ściółki powinna mieć około 10 cm grubości i należy ją systematycznie uzupełniać, ponieważ jej dolna warstwa z czasem rozkłada się, zamieniając się w próchnicę. Polecaną ściółką, która hamuje wzrost chwastów jest kompost i ziemia liściowa (pod warunkiem że nie zawiera nasion chwastów). Najlepszą porą na rozkładanie ściółki jest wiosna, gdy ziemia jest w miarę wilgotna a chwasty nie zdążyły się jeszcze wybić.