Zakładamy trawnik – krok po kroku

Każdy ze mną się zgodzi że soczyście zielony trawnik jest marzeniem każdego ogrodnika. Nie zależnie czy posiadamy duży czy niewielki obszar, prawidłowe przygotowanie podłoża pod wysiew nasion oraz odpowiednia pielęgnacja to podstawa, aby cieszyć się piękną i zieloną murawą.

Do zakładania trawnika możemy zabrać się już z początkiem wiosny, gdy temperatura wzrośnie do 10ºC. Miejsce gdzie zaplanowaliśmy trawnik dokładnie przekopujemy i oczyszczamy. Pamiętajmy że podłoże pod trawnik musi być odpowiednio przepuszczalne. Gdyż zalegająca na trawniku woda przyczynie się do rozwoju groźnych chorób grzybowych. Nasiona wysiewajmy w bezwietrzną i bezdeszczową pogodę, by nie zostały zwiane z wyznaczonego terenu oraz żeby woda nie wypłukała ich z gleby.

Wysiewanie trawy

  1. Przekop zimie na głębokość 20 cm za pomocą szpadla lub glebogryzarki (nie ukrywając przy dużych obszarach to narzędzie będzie niezbędne). Usuń korzenie wieloletnich chwastów, kamienie oraz wszelkie zbite bryły gliny. Następnie z pomocą grabi wyrównaj podłoże.
  2. Glebę należy wymieszaj z nawozem organicznym, ponownie wyrównaj podłoże i utwardź je stopami. Ręcznie lub za pomocą siewnika wysiej nasiona. Zaleca się 35-50g nasion na 1 m² terenu (Pamiętaj że dawka nasion może różnić się w zależności od rodzaju trawy)
  3. Wysiane nasiona należy teraz przykryć ziemią, grabiąc je.
  4. Na koniec należy utwardzić walcem glebę w celu dociśnięcia nasion do podłoża, a także obficie podlać i odczekać ok. 2 tygodni.

Wybór rodzaju trawnika

Nasiona kupuje się w postaci gotowych mieszanek. Wybór najlepszej mieszanki trawy zależy już wyłącznie od nas, lecz warto zainwestować w mieszankę pochodzącą od renomowanych producentów, gdyż w tanich mieszankach często znajdują się trawy pastewne, które szybko kiełkują, lecz później psują wizerunek naszego trawnika.

Wybór mieszanki może zależeć do sposobu użytkowania przyszłej murawy (ozdobna, użytkowa) oraz od warunków klimatyczno-glebowych. W sklepach bez problemu można kupić produkt o specjalnym przeznaczeniu, np. na cieniste lub suche stanowiska.

Jak pielęgnować trawnik ?

Ważnym zabiegiem dla rozwoju roślin świeżo wysianej trawie jest jej nawadnianie. Na początku podlewamy teren małą ilością wody, ale kilka razy na dobę. Najważniejsze, aby zachować wilgoć w wierzchniej warstwie podłoża.

W zależności od użytej mieszanki nasion trwa wschodzi w różnym czasie. Najczęściej trawa pojawia się po 2-3 tygodniach.

Gdy źdźbła osiągną wysokość 8-12 cm wtedy kosimy ją po raz pierwszy, kosimy ją do wysokości 5-6 cm. Wykonujemy to delikatnie, by uniknąć wyrywania źdźbeł trawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *