KRWAWNICA POSPOLITA (LYTHRUM SALICARIA L.)
Rodzina: krwawnicowate (Lythraceae)
Ta piękna i okazała bylina dorasta do 1 m wysokości. Łodyga jej jest prosta, sztywna i kanciasta. Liście siedzące, lancetowate, naprzeciwległe, czasem po 3 w okółkach. Cała roślina jest mniej lub więcej owłosiona.
Kwiaty skupione są w długi, szczytowy kwiatostan. Kwiaty są liczne, o koronie złożonej z 6 wolnych, różowofioletowych płatków i 6-krotnym kielichu. Pręciki umieszczone są w 2 piętrach, po 6 w każdym. Trzecie piętro tworzy słupek. Poszczególne piętra u różnych osobników umieszczone są na różnych poziomach. W zależności od tego pyłek ma różną wielkość; duże, zielone ziarna pyłku produkowane są przez pręciki umieszczone na najwyższym piętrze, ziarna małe i żółte — na piętrach niższych.
Czas kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Zapylaczami są różne owady, znajdujące nektar w miodnikach umieszczonych na mięsistym dnie kielicha.
Owocem jest 2-komorowa, nieregularnie pękająca torebka. Drobne, brązowawe nasionka, wskutek obecności na ich powierzchni lepkiego śluzu przyklejają się do dziobów i piór ptaków i przez nie mogą być przenoszone na znaczne odległości.
Krwawnica występuje pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich na mokrych łąkach, nad brzegami rowów odwadniających i w zarastających dołach potorfowych. Rośnie często bezpośrednio w wodzie i wówczas na zanurzonej części łodygi wykształca się tkanka powietrzna, zwana aerenchymą. Rośnie pojedynczo lub w niewielkich skupiskach, rzadko tworzy lite łany. W Europie sięga na północ aż po Hebrydy, Szkocję, Skandynawię, południową część półwyspu Kola, Wołogdę i Perm, w Azji — po Bajkał, rzekę Toboł, ujście Amuru, Sachalin; poza tym rośnie w Tybecie, Kaszmirze, Afganistanie i południowej Persji. W Afryce występuje tylko w Algierze, a w Ameryce Północnej — tylko na wschodzie. Znana jest również w Australii.