Mchy

1. DRABIK DRZEWKOWATY (CLIMACIUM DENDROIDES (L.) Web. & Mohr.)
Rząd: mchy właściwe (Bryales)
Rodzina: drabikowate (Climaciaceae)

Roślinki tego gatunku mają charakterystyczny, drzewkowaty pokrój. Poszczególne egzemplarze połączone są bardzo często pełzającymi rozłogami. Wzniesione łodyżki pokryte są drobnymi, łuskowatymi listkami, w górze bardzo obficie się rozgałęziają.
Mech ten tworzy luźne darnie między trawami i turzycami na łąkach i pastwiskach. Występuje w całej Polsce. Rośnie w Europie, na Kaukazie, na Syberii, w Japonii i w Ameryce Północnej.

2. MOKRADŁOSZ KOŃCZYSTY (ACROCLADIUM CUSPIDATUM Lind.)
Rząd: mchy właściwe (Bryales)
Rodzina: (Amblystegiaceae)

Łodyżki jego są proste lub podnoszące się, dość regularnie, pierzasto rozgałęzione. Końce gałązek są proste i ostro zakończone.
Występuje na mokrych łąkach i w zarośniętych dołach potorfowych, tworząc błyszczące, żółto- lub oliwkowozielone darnie. Występuje w całej Polsce. Rośnie w Europie, północno-zachodniej Afryce, w Azji, na Nowej Zelandii i w Ameryce Północnej.

3. SIERPOLIST HAKOWATY (DREPANOCLADUS ADUNCUS (Hedw.) Moenk.)
Rząd: mchy właściwe (Bryales)
Rodzina: (Amblystegiaceae)

Gatunek ten tworzy łodyżki płożące się lub podnoszące, niezbyt obficie rozgałęzione, na szczycie sierpowato zagięte. Darnie jego, są rozległe i głębokie, barwy zielonej lub żółtobrunatnozielonej.
Występuje on na łąkach w miejscach podmokłych. Rośnie w całej Polsce. Rozprzestrzeniony w Europie, Azji, Ameryce Północnej i na Nowej Zelandii, pospolity w strefie umiarkowanej, rzadszy w krainach cieplejszych i na dalekiej północy.

4. MOCHWIAN BAGIENNY (AULACOMIWIUM PALUSTRE (L.) Schwgr.)
Rząd: mchy właściwe (Bryales)
Rodzina: inochwianowate (Aulacomniaceae)

Łodyżki tego mchu są najczęściej pojedyncze lub słabo rozgałęzione, pokryte brunatną pilśnią chwytników. Tworzy on żółtawozielone, lite darnie lub występuje pomiędzy torfowcami i innymi mchami na mokrych łąkach. Rośnie na obszarze całej Polski. Występuje w całej Europie, w Azji, na Tasmanii i w Ameryce Północnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *