Roślinność torfowiska niskiego

Roślinność torfowiska niskiego

Wchodząc na torfowisko niskie, dostrzegamy od razu wielkie różnice w jego wyglądzie w porównaniu z torfowiskiem wysokim. Przede wszystkim rzuca się w oczy olbrzymie bogactwo flory tego torfowiska. Pełno tu najprzeróżniejszych gatunków roślin kwiatowych, paprotników i mszaków. Nie ma tej przygniatającej monotonii mszaru torfowiska wysokiego. Łąki aż mienią się różnymi barwami, biała kora brzóz pięknie kontrastuje z ciemną zielenią olch, nad wodami sterczą brązowe kiście pałki wodnej, a wśród łąk rozsiadły się kopulaste krzewy łozy.

Bezustanny brzęk owadów, tłumnie odwiedzających rozwarte korony kwiatów, miesza się ze śpiewem i pokrzykiwaniem ptactwa. Niedostępne nadwodne zarośla łozowe i trzcinowe są istnym ptasim rajem. Pełno tu dzikich kaczek i kurek wodnych, nie licząc rozświergotanego tłumu mniejszych ptaków. Ukryty w krzakach przeraźliwie drze się derkacz. Wody aż roją się od mnóstwa żab, urządzających wieczorem głośne koncerty. Czasem można zobaczyć zaskrońca, jak wystraszony znika szybko w przybrzeżnych zaroślach. Po łąkach kroczą poważnie bociany, a wrzaskliwe sroki latają nad wierzchołkami brzóz. Nierzadko wyskoczy ze swej kryjówki płochliwy zając i mknie wielkimi susami, strasząc skaczące na wszystkie strony żaby.

Skoro zapadnie zmierzch i z zarośli wypełzną fioletowe, chłodne cienie, milkną ptasie głosy, tylko gdzieś daleko pośród trzcin rozlega się niesamowite pohukiwanie bąka. Od rzeczki i łąk słychać żabi koncert. Nad łąkami ścielą się białe tumany wieczornych mgieł. Zarośla i niedalekie lasy przybrały fantastyczne kształty.

Oczywiście nie wszystkie torfowiska niskie są tak bardzo urozmaicone, na ogół jednak nie tworzą jakiegoś jednolitego zbiorowiska. W zależności od sposobu nawodnienia i innych czynników kształtują się dwa typy torfowisk niskich: rzeczne i darniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *