Żurawina wieloowocowa – uprawa, pielęgnacja

Żurawina wieloowocowa (Vaccinium macrocarpon Aiton) jest roślina długowieczną z rodziny wrzosowatych, której czerwone, kwaskowate jagody są cennym źródłem wielu wartościowych składników odżywczych.

Jest to roślina która wydaje długie, płożące się pędy wegetatywne, na których wyrastają krótkie pędy owoconośne. W zależności od odmiany żurawiny jagody dojrzewają w drugiej połowie września lub października.

Wygląd

Żurawina to wieloletnia, niska, płożąca krzewinka, której pędy mogą dorastać do 0,5 – 1,5 m długości. Płożące pędy ukorzeniają się stopniowo, dzięki czemu roślina dość szybko się rozrasta. Pędy owocujące rosną pionowo do góry.

Owocem żurawiny wielkoowocowej jest ciemnoczerwona, kulista, mięsista jagoda średnicy około 2 cm, która dojrzewa mniej więcej trzy miesiące po kwitnieniu. Owoce początkowo są kremowe lub zielonkawe, z czasem czerwienieją. Miąższ ma barwę kremową, a w miarę dojrzewania staje się czerwony. Wewnątrz znajduje się duża, twarda pestka. Żurawina to roślina bardzo plenna z 1 m² uprawy można zebrać około 3 kilogramów owoców.

Uprawa żurawiny – wymagania

Żurawina najlepiej rośnie na jasnych stanowiska, w miejscach słonecznych jej owoce ładnie się wybarwiają. Owoce krzewów uprawianych w głębokim cieniu pozostają zielone, nawet wtedy kiedy w pełni dojrzeją. Ponadto żurawina posadzona w cieniu o wiele słabiej owocuje.

Żurawina należy do roślin wrzosowatych, więc dobrze rośnie i owocuje na glebach bardzo kwaśnych (pH 3,2-4,5), przepuszczalnych i o dużej zawartości próchnicy. Ze względu na płytki system korzeniowy – źle znosi niedobór wody, dlatego w czasie uprawy należy dbać o to, aby podłoże było stale wilgotne.

Żurawina wieloowocowa: Sadzenie

Aby przygotować odpowiednie stanowisko do uprawy żurawiny, należy wykopać wierzchnią warstwę ziemi na głębokość około 15 – 20 cm, a następnie wypełnić dołek mieszaniną torfu kwaśnego i piasku (w proporcji 2:1). Można dodać także trociny z drewna i kory roślin iglastych. Sadzonki rośliny najlepiej sadzić wiosną w rozstawie 25 x 25 cm – przy dobrej pielęgnacji w tym samym roku rośliny pokryją całą powierzchnię pędami wegetatywnymi, na którym w następnym roku wyrosną pędy z pąkami kwiatowymi.

Pielęgnacja

Do podlewania żurawiny należy używać deszczówki. Nie należny podlewać rośliny wodą o wysokim odczynie (z jezior, rzek, rowów melioracyjnych), zawierającą dużo wapnia, gdyż doprowadzi to w krótkim czasie do zmiany odczynu gleby i rośliny zaschną.

Choroby i szkodniki

Najczęściej choroby żurawiny to wynik zbyt wysokiego pH gleby, za obfitego nawożenia oraz podlewania twardą wodą. Objawy to słaby wzrost, żółknięcie, smętnie zwisające liście, brak owocowania.

Właściwości odżywcze żurawiny


Owoce żurawiny
 poza walorami dekoracyjnymi posiadają także wiele cennych właściwości dietetycznych i leczniczych. Owoce te są bardzo kwaśne, więc raczej nie nadają się do spożycia na surowo. Za to można z nich robić rozmaite przetwory: nalewki, soki, koktajle, galaretki, konfitury (zarówno na słodko, jak i do mięsa). Żurawinę można także suszyć
.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *