Pielęgnacja trawnika
Zakres prac pielęgnacyjnych w dużej mierze zależy od rodzaju podłoża, gatunku wysianych traw. a także charakteru samego ogrodnika. Utrzymanie w doskonałym stanie ozdobnego trawnika, szczególnie na piaszczystych, luźnych glebach, będzie zadaniem wymagającym wielkiego poświęcenia. Z drugiej strony, jeśli należymy do tej grupy ogrodników, których nie rażą drobne niedoskonałości trawnika użytkowego założonego na dodatek na dobrej glebie, prace pielęgnacyjne ograniczymy prawdopodobnie do koszenia, przycinania brzegów, podlewania i nawożenia.
Zdrowy i atrakcyjny wygląd trawnika.
Trawnik należy obserwować z taką samą uwagą, jak rośliny rosnące na rabatach. Pamiętajmy o typie gleby, na której został założony. Powinniśmy takie już na wstępie określić, na czym tak naprawdę nam zależy: idealnym dywanie czy raczej trawniku, na którym chwasty będą tolerowane. Nawet jeśli zdecydujemy się na ostatnie rozwiązanie, to i tak czeka nas trochę pracy.
• Regularne koszenie jest jednym z podstawowych warunków utrzymania trawnika w należytym stanie. Nie należy dopuszczać do tego, by trawa wyrastała zbyt wysoko, ponieważ będzie to miało negatywny wpływ na zwartość darni. Wiosną i latem (szczególnie w maju i sierpniu), kiedy wzrost traw jest najbardziej intensywny, trawnik kosimy przynajmniej raz w tygodniu.
• Należy regularnie przycinać brzegi trawnika, inaczej będzie wyglądał niechlujnie, a z czasem za rośnie także sąsiadujące z nim rabaty.
• W wypadku większości trawników jesienne grabienie, aeracja, czyli napowietrzanie, oraz piaskowanie potrafią zdziałać cuda. Zapobiegają tworzeniu się zbitej filcowej warstwy, znacznie poprawiają strukturę gleby i wzmacniają system korzeniowy roślin.
• Wiosenne i letnie nawożenie pozytywnie wpłynie na wzrost traw, poprawiając gęstość i barwę trawnika. Nie należy jednak z tym przesadzać – sam trawnik powie nam, czy taki zabieg jest konieczny. Żółknięcie trawy czy słaba zwartość darni to oznaka, że należy zastosować nawóz, zwłaszcza na glebie ubogiej.
Koszenie trawnika
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kosiarek. Ogólnie możemy je podzielić na dwa zasadnicze typy: kosiarki cylindryczne i rotacyjne.
Kosiarki o ostrzach cylindrycznych zapewniają najlepszą jakość cięcia. dlatego najczęściej stosuje się je do koszenia trawników ozdobnych. Pozwalają także bardzo precyzyjnie ustawić wysokość cięcia. Gorzej sprawdzają się w przypadku wysokiej, zaniedbanej trawy.
Do trawników o niewielkiej powierzchni doskonale nadają się ręczne kosiarki cylindryczne. Używając tych sprzętów, nic musimy czujnie spoglądać na przewód elektryczny czy martwić się o paliwo. Są ciche, nie zakłócają więc spokoju sąsiadom. Koszenie nimi jest przy okazji świetnym ćwiczeniem fizycznym. Do trawników o większej powierzchni najlepiej sprawdzą się jednak cylindryczne kosiarki z silnikiem spalinowym.
Obecnie najbardziej popularne są kosiarki rotacyjne, w których ostrze lub ostrza obracają się w płaszczyźnie poziomej. Zaopatrzone są w cztery kola bądź poduszkę powietrzną. Kosiarki rotacyjne dużo lepiej radzą sobie z wysoką trawą, są więc dla nas prawdziwym zbawieniem, kiedy na jakiś czas zaniedbamy trawnik. Te wyposażone w poduszkę powietrzną najlepiej sprawdzają się na rozmiękłym podłożu i na pochyłym terenie. Dość trudno jednak kosić nimi trawę w linii prostej. Na bardzo duże trawniki najlepszym rozwiązaniem są kosiarki samojezdne. Te bardzo drogie sprzęty, pozwalają jednak oszczędzić masę czasu.
Do koszenia niewielkich trawników większość ogrodników wybiera kosiarki elektryczne. Należy jednak pamiętać, by zawsze podłączać je do gniazda zaopatrzonego w bezpiecznik, który spowoduje natychmiastowe odcięcie prądu w razie jakiejkolwiek awarii. Kosiarki z silnikiem spalinowym są wprawdzie droższe, zapewniają jednak dużo większą swobodę koszenia.