Pielęgnacja trawnika

Środki chwastobójcze

Piasek trawnikowy

Piasek trawnikowy to mieszanka siarczanu amonu, siarczanu żelazawego i piasku, która zwalcza sporo chwastów oraz mech. Działa w bardzo prosty sposób – przywiera do dużych liści chwastów szerokolistnych, a ześlizguje się z delikatnych źdźbeł trawy. Piasek trawnikowy niszczy tylko nadziemne części chwastów, a nie ich korzenie. To jednak wystarczy, żeby zapewnić trawom przewagę. Siarczan amonu spłukany do gleby wzbogacają w azot, co stymuluje wzrost traw i nadaje im głęboką, zieloną barwę. Piasek trawnikowy należy stosować na wilgotny trawnik. Po zabiegu trawnika nie wolno kosić ani po nim chodzić do czasu, aż spadnie deszcz. Jeżeli deszcz nie pojawi się w ciągu dwóch kolejnych dni, trawnik obficie podlewamy. Piasek trawnikowy możemy stosować najwcześniej po roku od wysiania trawnika lub po sześciu miesiącach od ułożenia darni.

Herbicydy selektywne

Herbicydy selektywne to preparaty, które zwalczają określone grupy roślin, nie niszcząc przy tym rośliny uprawnej. Działanie tych preparatów opiera się na podziale roślin na jednoliścienne i dwuliścienne. Trawy należą do jednoliściennych, natomiast rosnące wśród nich chwasty — do roślin dwuliściennych. Substancje wchodzące w skład selektywnych herbicydów wpływają na rozwój i wzrost roślin dwuliściennych, doprowadzając do ich obumarcia. Rośliny jednoliścienne (w tym także trawy) rozwijają się inaczej, nie reagując na takie środki. Herbicydy selektywne atakują także system korzeniowy chwastów. Coraz bardziej popularne stają się preparaty, które nawożą trawy i jednocześnie niszczą chwasty dwuliścienne oraz mech. Jeżeli trawnik nie jest mocno zachwaszczony, wystarczy jednokrotne zastosowanie herbicydu selektywnego.

Zanim zakupimy środek chwastobójczy, powinniśmy najpierw ocenić, czy chwasty pokrywają cały trawnik, czy jedynie jego część. Nie ma sensu stosować herbicydu na całej powierzchni trawnika, jeśli zachwaszczone są jedynie jego fragmenty.

Jak stosować herbicydy

Jeżeli na trawniku występują pojedyncze chwasty, herbicyd najlepiej stosować punktowo. Środki chwastobójcze są dostępne w postaci gotowej do użycia, w formie płynnej, sproszkowanej lub granulowanej. Najprościej rozcieńczyć herbicyd w konewce i podlać nią miejsca występowania chwastów. Możemy oczywiście skorzystać także z opryskiwacza. Opryskiwacz taki lub konewkę powinniśmy wyraźnie oznakować i nigdy nie używać ich do zraszania roślin wodą. Szkodliwe dla roślin substancje mogą w nich pozostać także po przepłukaniu. Przy zabiegach punktowych nie należy stosować herbicydów zawierających nawóz, ponieważ spowoduje to odmienny wygląd różnych części trawnika. Preparaty w formie sproszkowanej lub granulowanej możemy dozować ręcznie, zawsze pamiętając o używaniu rękawic!

Najlepszą porą roku na stosowanie herbicydów jest późna wiosna i wczesne lato. Powinniśmy wybrać bezwietrzny dzień. Wiatr może bowiem przenosić preparat na sąsiednie rabaty, uszkadzając rosnące tam rośliny. Gleba powinna być wilgotna, jednak sama trawa sucha i skoszona. Jeżeli zamierzamy pozbyć się wszystkich chwastów, jednorazowy zabieg może okazać się niewystarczający – powtórzony po około sześciu tygodniach powinien jednak przynieść spodziewany efekt.

Przed przystąpieniem do zabiegu dokładnie czytamy informacje zamieszczone na opakowaniu herbicydu i przestrzegamy podanych tam zasad bezpieczeństwa. Herbicydy należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci.

Po użyciu herbicydu (lub piasku trawnikowego) trawy po pierwszych czterech koszeniach nie składujemy na pryzmie kompostowej. Nawet późniejszą trawę musimy kompostować przynajmniej przez sześć miesięcy, zanim wykorzystamy ją w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *