Pielęgnacja trawnika

Problemy

Dżdżownice

Dżdżownice stanowią jedynie problem estetyczny na trawnikach ozdobnych koszonych na wysokość mniejszą niż 2 cm. Chociaż nie prezentują się najlepiej, są bardzo pożytecznymi robakami, które przyczyniają się do poprawy właściwości gleby.

Larwy chrząszczy i sprężyków

Pędraki (larwy chrząszczy z rodziny żukowatych) i drutowce (larwy owadów z rodziny sprężykowatych) żywią się korzeniami roślin. Pędraki osiągają długość do 5 cm, są białe, grube i charakterystycznie wygięte w podkowę. Drutowce mają wydłużony walcowaty kształt i najczęściej brązowy kolor. Trawa w miejscach ich żerowania żółknie i usycha. Jeżeli występują w dużych ilościach, powodując znaczne szkody, możemy użyć dowolnego preparatu przeznaczonego do ich zwalczania.

Mrówki

Mrówki na trawniku zwalczymy, opryskując ich kopczyki odpowiednim preparatem. Zabieg ten najlepiej wykonywać wczesnym chłodnym rankiem.

Psy

Dokładniej chodzi o suki, których mocz skutecznie wypala darń. W efekcie na trawniku pojawiają się żółte plamy wypalonej trawy. Natychmiastowe spłukanie takiego miejsca wodą zapobiega niszczeniu darni. Mocz psów nie wypala trawy, wręcz przeciwnie – odżywia ją. Ale efekt psiego zasilania także nas nie zadowala, gdyż na trawniku pojawiają się place trawy o żywszym zabarwieniu.

Choroby i inne problemy

Tak zwane czarcie kręgi powodują grzyby różnych gatunków. Zwykle każdego roku kręgi powiększają swoją średnicę. Niektóre z tych grzybów są mniej groźne, inne bardziej. Te ostatnie są przyczyną pojawiania się dwóch pierścieni, między którymi trawa żółknie i z czasem zamiera. Kręgi mogą opanować cały trawnik. Czasami skuteczne okazuje się stosowanie siarczanu żelazawego, jednak jedynym pewnym sposobem rozwiązania problemu jest wybranie ziemi na głębokość 30 cm i na szerokość kręgu powiększoną z każdej strony o 30 cm. W to miejsce należy przywieźć nową ziemię, którą ponownie obsiewamy lub wykładamy darń.

Jeżeli na trawniku pojawiają się gołe place układające się w ścieżkę, oznacza to, że zbyt intensywnie eksploatujemy dane miejsce, przynajmniej w wypadku tego gatunku trawy. Najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie w tym miejscu ścieżki o utwardzonej nawierzchni.

Helmintosporioza traw objawia się ciemnobrunatnymi smugami lub też plamkami z ciemniejszą obwódką pojawiającymi się na źdźbłach. Trawnik pokryty jest delikatną grzybnią przypominającą pajęczynkę. Rozwojowi tej choroby sprzyjają wilgoć, zacienienie i niskie koszenie. Dużo łatwiej zapobiegać tej chorobie, niż ją zwalczać. Racjonalne nawożenie oraz przewietrzanie gleby na pewno uchronią trawę przed chorobą. Czasami konieczny będzie dodatkowy drenaż. Do zwalczania helmintosporiozy stosuje się fungicydy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *